
1027669
SKU
PHX1027669
MPN
SACC-DSI-FS-5CON-M16-L180 PP
Weight
0.026 kg
Series SACC-DSI-FS
SACC-DSI-FS-5CON-M16-L180 PP - Device connector rear mounting
Device connector rear mounting, 5-position, Socket, straight, M12-Push-Pull, coding: A, Rear mounting, M16, Wave soldering, Alternative product in accordance with RoHS II without Exemption 6c (Pb < 0.1 %) item no.: 1238100
- Established M12 standard for secure transmission of signals, data, and power
- Easy and quick cabling of devices and systems in hard-to-reach areas
- Manufacturer-independent M12 push-pull locking system for maximum availability
- Reliable shield connection even under extreme mechanical strain
- Compatible with connectors with screw or push-in connection
Technical Specifications
Notes
| Notes on operation | The electrical and mechanical data specified assume that the connector pair is correctly locked and mounted. If the connector is unlocked and if there is a danger of contamination, the connector must be sealed using a protective cap > IP54. Influences arising from litz wires, cables or PCB assembly must also be taken into consideration. |
| Order information: | Lock nut is included in the scope of delivery |
| General | Push-pull external locking |
Mounting
| Mounting Type | Rear mounting M16 With flat nut |
| Assembly instructions | With flat nut |
Product properties
| Number of Positions | 5 |
| Shielded | no |
| Coding | A |
| Thread type | M12 |
Insulation characteristics
| Overvoltage category | II |
| Degree of pollution | 3 |
Dimensions
| Length of the solder pin | 6 mm |
| Length of the solder pin | 6 mm |
Material specifications
| Material | Brass, nickel-plated |
| Flammability rating according to UL 94 | V0 |
| Seal material | NBR/FKM |
| Material of grip body | Brass, nickel-plated |
| Contact Material | CuZn |
| Contact surface material | Au |
| Contact carrier material | PA 6.6 |
| Material for screw connection | Brass, nickel-plated |
Electrical properties
| Rated surge voltage | 1.5 kV |
| Nominal voltage UN | 60 V |
| Nominal current IN | 4 A |
Conductor connection
| Connection Method | Wave soldering |
| Contact connection type | Socket |
Mechanical data
| Insertion/withdrawal cycles | > 100 |
Connection 1
| Head design | Socket |
| Head cable outlet | straight |
| Head thread type | M12 |
| Head locking type | Push-Pull |
| Coding | A |
Ambient conditions
| Degree of Protection | IP67 |
| Degree of Protection | IP65/IP67 |
| Ambient Temperature (Operation) | -25 °C ... 85 °C (Plug / socket) |
M12
| Standard designation | M12 connector |
| Standards/specifications | IEC 61076-2-010 |
| Note | Push-pull (type 2) |
Accessories
Why Proax for Phoenix Contact 1027669?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 1027669 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 12 |
Recommended
SACC-DSI-FS-5CON-M16/0,5 PP - Device connector rear mounting, Universal, 5-position, Socket, straight, M12-Push-pull external locking, coding: A, on free cable end, Rear mounting, M16 x 1.5, Individual wires, cable length: 0.5 m, 0.34 mm2, TPE litz wire, Alternative product in accordance with RoHS II without Exemption 6c (Pb < 0.1 %) item no.: 1238099
SACC-DSI-FS-5CON-M16/0,5-18AWG - Device connector rear mounting, 5-position, Socket, straight, M12, coding: A, on free cable end, Rear wall/screw mounting, M16 x 1.5, Individual wires, cable length: 0.5 m, 0.75 mm2, Alternative product in accordance with RoHS II without Exemption 6c (Pb < 0.1 %) item no.: 1238073
SACC-DSI-FS-5CON-PG9/0,5 SCORD - Device connector rear mounting, 5-position, Socket, straight, M12-SPEEDCON, coding: A, on free cable end, Rear mounting, Pg9, Individual wires, cable length: 0.5 m, 0.34 mm2, TPE litz wire, Alternative product in accordance with RoHS II without Exemption 6c (Pb < 0.1 %) item no.: 1238727
SACC-DSI-FS-5CON-PG 9/0,5 SCO - Device connector rear mounting, Universal, 5-position, Socket, straight, M12-SPEEDCON, coding: A, on free cable end, Rear mounting, Pg9, Individual wires, cable length: 0.5 m, 0.34 mm2, TPE litz wire, Alternative product in accordance with RoHS II without Exemption 6c (Pb < 0.1 %) item no.: 1237435
SACC-DSI-FS-4CON-PG9/0,5 SCO - Device connector rear mounting, Universal, 4-position, Socket, straight, M12-SPEEDCON, coding: A, on free cable end, Rear mounting, Pg9, Individual wires, cable length: 0.5 m, 0.34 mm2, TPE litz wire, Alternative product in accordance with RoHS II without Exemption 6c (Pb < 0.1 %) item no.: 1240050



















