
1457885
SKU
PHX1457885
MPN
SACC-DSI-FS-4CON-L180/SH YE
Weight
0.014 kg
Series SACC-DSI-FS
SACC-DSI-FS-4CON-L180/SH YE - Device connector rear mounting
Bus system flush-type socket, with yellow contact carrier, 4-pos., M12 SPEEDCON, shielded, A-coded, rear/screw mounting with M16 thread, with straight solder connection
- Easy PCB assembly: one-piece connectors for wave soldering
- All standard pin assignments and codings for signal, data, and power transmission with a uniform design-in design
- For high transmission reliability: optional shield connection to the housing by means of shield contact
Technical Specifications
Mounting
| Mounting Type | Rear mounting Pg9 With flat nut |
| Assembly instructions | With flat nut |
Product properties
| Number of Positions | 4 |
| Shielded | yes |
| Coding | A |
Insulation characteristics
| Overvoltage category | II |
| Degree of pollution | 3 |
Dimensions
| Length of the solder pin | 6 mm |
| Length of the solder pin | 6 mm |
Material specifications
| Flammability rating according to UL 94 | V0 |
| Seal material | NBR |
| Contact Material | CuZn |
| Contact surface material | Au |
| Contact carrier material | PA 6.6 |
| Material for screw connection | Zinc die-cast, nickel-plated |
Electrical properties
| Contact resistance | ≤ 3 mΩ |
| Insulation resistance | ≥ 100 MΩ |
| Nominal voltage UN | 250 V |
| Nominal current IN | 4 A |
Conductor connection
| Connection Method | Solder pins |
Connection 1
| Head design | Socket |
| Head cable outlet | straight |
| Head thread type | M12 |
| Head locking type | SPEEDCON |
| Coding | A |
Ambient conditions
| Degree of Protection | IP67 (When plugged in) |
| Degree of Protection | IP65 (When plugged in) |
| Degree of Protection | IP65/IP67 |
| Ambient Temperature (Operation) | -25 °C ... 85 °C (Plug / socket) |
M12
| Standard designation | M12 connector |
| Standards/specifications | IEC 61076-2-101 |
Why Proax for Phoenix Contact 1457885?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 1457885 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 20 |
Recommended
SACC-DSI-FS-4CON-PG9/0,5 SCO - Device connector rear mounting, Universal, 4-position, Socket, straight, M12-SPEEDCON, coding: A, on free cable end, Rear mounting, Pg9, Individual wires, cable length: 0.5 m, 0.34 mm2, TPE litz wire, Alternative product in accordance with RoHS II without Exemption 6c (Pb < 0.1 %) item no.: 1240050
SACC-DSI-FS-4CON-PG9/1,2 SCO - Device connector rear mounting, Universal, 4-position, Socket, straight, M12-SPEEDCON, coding: A, on free cable end, Rear mounting, Pg9, Individual wires, cable length: 1.2 m, 0.34 mm2, TPE litz wire, Alternative product in accordance with RoHS II without Exemption 6c (Pb < 0.1 %) item no.: 1237975
SACC-DSI-FS-5CON-M16/0,5 PP - Device connector rear mounting, Universal, 5-position, Socket, straight, M12-Push-pull external locking, coding: A, on free cable end, Rear mounting, M16 x 1.5, Individual wires, cable length: 0.5 m, 0.34 mm2, TPE litz wire, Alternative product in accordance with RoHS II without Exemption 6c (Pb < 0.1 %) item no.: 1238099
SACC-DSI-FS-5CON-M16/0,5-18AWG - Device connector rear mounting, 5-position, Socket, straight, M12, coding: A, on free cable end, Rear wall/screw mounting, M16 x 1.5, Individual wires, cable length: 0.5 m, 0.75 mm2, Alternative product in accordance with RoHS II without Exemption 6c (Pb < 0.1 %) item no.: 1238073
SACC-DSI-FS-3CON-M16/0,5-18AWG - Device connector rear mounting, 4-position, Socket, straight, coding: A, on free cable end, Rear wall/screw mounting, M16 x 1.5, Individual wires, cable length: 0.5 m, 0.75 mm2, Alternative product in accordance with RoHS II without Exemption 6c (Pb < 0.1 %) item no.: 1238071



















