
RG12S2002LD7LDTDTMBB
By ABB
SKU
ABBRG12S2002LD7LDTDTMBB
MPN
7TBA133590R3729
Weight
1 kg
Battery Unit, Battery Type: lead-calcium, Voltage DC: 12V, Battery Wattage: 200W, self-powered, Colour: factory white, 120/347VAC, two lamps, Lamp Type: MR16 LED, Lamp Voltage: 12V, Lamp Wattage: 4W, lamp disconnect, time delay (15 minutes), AC/DC terminal block, Head Style: standard, Battery Run Time (Minimum): 30 minutes
Technical Specifications
Additional Information
| Application | Commercial, Industrial |
| Product type | Battery Unit |
Technical
| Mounting Type | Wall |
| Lamp Type | MR16 LED |
| Number of Lamps | 2 |
| Number of Batteries | 0 |
| Battery Chemical Composition | Lead-Calcium |
| Color | Factory white |
| Material | Cabinet: Steel |
| Power Consumption (@Pcons) | 200 W |
| Power Watt | 4 W |
| Voltage Rating | 120/347 V AC |
| Voltage Rating | 12 V DC |
| Size | 16-1/8 Inches Height x 16-1/8 Inches Width |
Why Proax for ABB RG12S2002LD7LDTDTMBB?
Proax is an authorized distributor of ABB RG12S2002LD7LDTDTMBB and one of ABB's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















