
Sense7Z 5M
By ABB
SKU
ABB2TLA050056R5120
MPN
2TLA050056R5120
Weight
0.512 kg
Series Sense 7 Safety Switch
Safety magnetic switch complete with actuator, 2NC+1NO (guard closed and actuator present), stainless steel, LED, 5m cable (8 leads).
Sense7 is a coded magnetic non-contact switch for interlocking gates and hatches, or other moveable parts. Sense7 has a stainless steel housing that is designed for harsh environments and extreme temperatures. Sense7 offers an interlocking function reaching up to PL e/SIL3 with low level coding.
+105°C is accepted for short duration during CIP/SIP cleaning.
Sense 7 Safety Switch
Sense7 Series – ABB's coded magnetic non-contact safety switches for interlocking gates, hatches, and moveable guards. Features 2NC+1NO contacts, 14mm sensing distance, IP67/IP69K protection, and PLe safety rating. Available in plastic (Sense7) or stainless steel (Sense7Z) housing for standard or harsh/hygienic environments.
Technical Specifications
Dimensions
| Product Net Depth / Length | 14 mm |
| Product Net Height | 50 mm |
| Product Net Width | 88 mm |
| Product Net Weight | 0.438 kg |
Safety Information
| Certification Agency | cCSAus |
| Safety Category | 4 |
| Performance level (PL) | Up to e |
| Safety Integrity Level (SIL) | 3 |
Technical
| Communication interface | PNP |
| Connection configuration | Cable, 5 m |
| Minimum switching capacity | 10 VDC 1mA |
| Number of Outputs | Failsafe (Transistor) 3 |
| Operating Distance (Sn) | 5 mm |
| Probability of Dangerous Failure per Hour (PFDH) | 2.6 10-8 hour |
| Rated Control Supply Voltage (Us) | 24 V DC |
Technical UL/CSA
| Enclosure Type UL/CSA | 1 |
Why Proax for ABB Sense7Z 5M?
Proax is an authorized distributor of ABB Sense7Z 5M and one of ABB's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Alternate Names | Sense7Z5M |
| Pack Size | 1 |
Recommended



















