
Sense7 M12
By ABB
SKU
ABB2TLA050056R2100
MPN
2TLA050056R2100
Weight
0.159 kg
Series Sense 7 Safety Switch
Safety Magnetic Switch, 2NC/1NO, Plastic, LED, 250mm cable with M12 connector. +80°C is accepted for short duration during CIP/SIP cleaning.
Documents
Sense 7 Safety Switch
Sense7 Series – ABB's coded magnetic non-contact safety switches for interlocking gates, hatches, and moveable guards. Features 2NC+1NO contacts, 14mm sensing distance, IP67/IP69K protection, and PLe safety rating. Available in plastic (Sense7) or stainless steel (Sense7Z) housing for standard or harsh/hygienic environments.
Technical Specifications
Dimensions
| Product Net Depth / Length | 13 mm |
| Product Net Height | 88 mm |
| Product Net Width | 50 mm |
| Product Net Weight | 0.086 kg |
Safety Information
| Certification Agency | cCSAus |
| Safety Category | 4 |
| Performance level (PL) | Up to e |
| Safety Integrity Level (SIL) | 3 |
Technical
| Communication interface | PNP |
| Connection configuration | M12-8 male on 25 cm cable |
| Minimum switching capacity | 10 VDC 1mA |
| Number of Outputs | Failsafe (Transistor) 2 |
| Number of Outputs | Non-Failsafe, Undelayed Semiconductors 1 |
| Operating Distance (Sn) | 5 mm |
| Probability of Dangerous Failure per Hour (PFDH) | 2.6 10-8 hour |
| Rated Control Supply Voltage (Us) | 24 V DC |
Technical UL/CSA
| Enclosure Type UL/CSA | 1 |
Why Proax for ABB Sense7 M12?
Proax is an authorized distributor of ABB Sense7 M12 and one of ABB's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Alternate Names | Sense7M12 |
| Pack Size | 1 |
Recommended



















