
2960261
SKU
PHX2960261
MPN
REL-IRG 24
Weight
0.039 kg
Series REL-IRG
REL-IRG 24 - Single relay
Industrial relay, size 1, contact: 4 changeover contacts, input voltage 24 V DC
Technical Specifications
Product properties
| Operating mode | 100% operating factor |
| Mechanical service life | approx. 5x 10⁷ cycles |
Insulation characteristics
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
Electrical properties
| Maximum power dissipation for nominal condition | 0.91 W |
| Test voltage (Winding/contact) | 2 kV AC (50 Hz, 1 min., winding/contact) |
| Test voltage (Changeover contact/changeover contact) | 2 kV AC (50 Hz, 1 min., changeover contact/changeover contact) |
Coil side
| Nominal input voltage UN | 24 V DC |
| Input voltage range | 18.7 V DC ... 36 V DC |
| Input voltage range in reference to UN | see diagram |
| Drive and function | monostable |
| Drive (polarity) | non-polarized |
| Typical input current at UN | 38 mA |
| Typical response time | 13 ms |
| Typical release time | 8 ms |
| Coil resistance | 630 Ω ±15 % |
Switching
| Contact switching type | 4 changeover contacts |
| Type of switch contact | Single contact |
| Contact Material | AgNi, hard gold-plated |
| Maximum Switching Voltage | 250 V AC |
| Maximum Switching Voltage | 125 V DC |
| Minimum Switching Voltage | 1 V |
| Limiting Continuous Current | 5 A |
| Maximum Inrush Current | 12 A (15 ms) |
| Min. switching current | 1 mA |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | see diagram |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 1250 VA (for 250 V AC) |
Ambient conditions
| Ambient Temperature (Operation) | -55 °C ... 70 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -55 °C ... 70 °C |
Standards and Regulations
| Standards/regulations | IEC 60664 |
| Standards/regulations | IEC 60664A |
| Standards/regulations | DIN VDE 0110 |
Why Proax for Phoenix Contact 2960261?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2960261 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















