
2940281
SKU
PHX2940281
MPN
DEK-OE- 48DC/ 48DC/100/T
Weight
0.023 kg
Series DEK-OE
DEK-OE- 48DC/ 48DC/100/T - Solid-state relay terminal block
Input solid-state relay terminal block, input: 48 V DC, output: 3 - 48 V DC/100 mA, with isolating plug in output, terminal block width: 6.2 mm
Technical Specifications
Notes
| Order information: | The housing is open on one side. The appropriate cover is D-DEK 1,5 GN (2716949). |
Utilization restriction
| EMC note | EMC: class A product, see manufacturer's declaration in the download area |
Product properties
| Product family | DEK |
| Application | Input function |
| Operating mode | 100% operating factor |
Insulation characteristics
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree | 2 |
Electrical properties
| Test voltage (Input/output) | 2.5 kV AC (Input/output) |
Input data
| Nominal input voltage UN | 48 V DC |
| Input voltage range in reference to UN | 0.9 ... 1.1 |
| Input voltage range | 43.2 V DC ... 52.8 V DC |
| Switching threshold "0" signal, voltage | ≤ 19 V |
| Switching threshold "1" signal voltage | ≥ 40 V |
| Typical input current at UN | 5 mA |
| Typical response time | 40 µs (delay) |
| Typical turn-off time | 40 µs (delay) |
| Status display | Yellow LED |
| Protective circuit | Reverse polarity protection; Bridge rectifier |
| Transmission frequency | 30 Hz |
Output data
| Contact switching type | 1 N/O contact |
| Design of digital output | electronic |
| Output voltage range | 3 V DC ... 48 V DC |
| Limiting Continuous Current | 100 mA |
| Voltage drop at max. limiting continuous current | ≤ 0.9 V |
| Output circuit | 2-conductor, floating |
| Protective circuit | Reverse polarity protection; Polarity protection diode |
| Protective circuit | Surge protection |
Connection data
| Connection Method | Screw connection |
| Stripping length | 8 mm |
| Screw thread | M3 |
| Conductor cross section rigid | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 ... 14 |
| Tightening torque | 0.5 Nm |
Dimensions
| Width | 6.2 mm |
| Height | 80 mm |
| Depth | 56 mm |
Material specifications
| Color | green (RAL 6021) |
Ambient conditions
| Ambient Temperature (Operation) | -20 °C ... 60 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -20 °C ... 70 °C |
Standards and Regulations
| Standards/regulations | IEC 60664 |
| Standards/regulations | IEC 60664A |
| Standards/regulations | DIN VDE 0110 |
Mounting
| Mounting Type | DIN rail mounting |
| Assembly instructions | in rows with zero spacing |
| Mounting Position | any |
Why Proax for Phoenix Contact 2940281?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2940281 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 10 |
Recommended



















