
2800777
SKU
PHX2800777
MPN
PT-IQ-2X1-48DC-P
Weight
0.05 kg
Series PT-IQ
PT-IQ-2X1-48DC-P - Surge protection plug
Surge protection plug with integrated multi-stage status indicator on the module for two signal wires with common reference potential. 48 V DC nominal voltage.
- Predictive monitoring with 3-stage LED display
- Integration of the status message into the system controller via group remote signaling
- The signal is not influenced during maintenance work, thanks to the impedance-neutral insertion and removal of protective plugs
- Maximum ease of maintenance, thanks to the 2-piece design
- Maximum protection for MCR applications with high discharge capacity
Technical Specifications
Notes
| General | This product is a replacement plug. |
Product properties
| Product family | PLUGTRAB IQ |
| Type | Male |
| Surge protection fault message | Optical, multi-stage |
Electrical properties
| Nominal voltage UN | 48 V DC |
Connection data
| Connection Method | pluggable |
Dimensions
| Width | 17.7 mm |
| Height | 45 mm |
| Depth | 53.4 mm |
| Horizontal pitch | 1 Div. |
| Complete module width | 17.7 mm |
| Complete module height | 91.1 mm |
| Complete module depth | 77.5 mm |
Material specifications
| Color | black (RAL 9005) |
| Color | black (RAL 9005) |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Housing Material | PA 6.6 |
Protective circuit
| Direction of action | Line-Line & Line-Signal Ground/Shield & optional Signal Ground/Shield-Earth Ground |
| Maximum continuous voltage UC | 53 V DC |
| Maximum continuous voltage UC | 37 V AC |
| Rated current | 300 mA (45 °C) |
| Total discharge current Itotal (8/20) µs | 20 kA |
| Surge protection fault message | Optical, multi-stage |
Ambient conditions
| Degree of Protection | IP20 |
| Ambient Temperature (Operation) | -40 °C ... 70 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C ... 85 °C |
| Permissible humidity (operation) | 5 % ... 95 % |
Standards and Regulations
| Standards/specifications | EN 61643-21/A1 |
| Note | 2009 |
Mounting
| Mounting Type | on base element |
Accessories
Why Proax for Phoenix Contact 2800777?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2800777 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















