
1622460
SKU
PHX1622460
MPN
EV-CC-AC1-M3-CC-SER-PCB
Weight
0.21 kg
Series EV-CC-AC1
EV-CC-AC1-M3-CC-SER-PCB - AC charging controller
The EV-CC-AC1-M3-CC-SER-PCB charging controller as a PCB for charging electric vehicles on a 3-phase AC power grid according to IEC 61851-1, Mode 3. Optimized for charging stations with permanently mounted Vehicle Connector. All charging functions and comprehensive configuration settings are already integrated.
Technical Specifications
Product properties
| Product family | CHARX control basic |
| Application | AC charging controller for private and commercial applications (EU/CN) |
| Operating mode | Stand-Alone |
| Operating mode | Client |
| Charging mode | Mode 3, Case C |
Charging controllers
| Number of charging points | 1 |
Electrical properties
| Type of charging current | AC |
| Current consumption | < 1 W |
Supply
| Supply Voltage | 230 V |
| Supply Voltage Range | 100 V AC ... 240 V AC (nominal voltage range) |
| Max. current consumption | 40 mA |
| Nominal Power Consumption | < 1 W (No-load) |
| Frequency Range | 50 Hz ... 60 Hz |
Digital
| Number of digital inputs | 5 |
| Frequency Range | 50 Hz ... 60 Hz |
| Nominal Power Consumption | < 0.5 W (No-load) |
| Nominal current IN | ≤ 1 mA |
| Nominal input voltage UN | 12 V |
| Input voltage range U1 | 0 V ... 3 V (Off) |
| Input voltage range U2 | 9 V ... 15 V (On) |
| Output name | 4 digital outputs |
| Connection technology | Screw connection |
| Maximum output voltage | 30 V |
| Maximum output current | 0.5 A (Total current for all outputs; internally supplied) |
| Maximum output current | 0.6 A (Per output; externally supplied) |
Switching
| Output name | Relay output C1.2 |
| Minimum switching capacity | 1500 VA |
| Maximum Switching Voltage | 250 V AC (External supply) |
| Max. switching current | 6 A |
Conductor connection
| Connection Method | Screw connection |
| Conductor cross section rigid | 0.2 mm² ... 4 mm² |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 ... 12 |
Interfaces
| Interface | RS-485 |
RS-485
| Interface | RS-485 2-wire |
| Bus system | RS-485 |
| Connection Method | Screw connection |
| Number of interfaces | 1 |
| Transmission Speed | 9.6 kbps (Standard) |
| Transmission speed range | 9.6 kbps ... 19.2 kbps (adjustable) |
| Data flow control/protocols | Modbus/RTU (slave) |
Ambient conditions
| Degree of Protection | IP00 |
| Ambient Temperature (Operation) | -35 °C ... 70 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C ... 85 °C |
| Permissible humidity (operation) | 30 % ... 95 % |
Conformity/Approvals
| Conformance | CE-compliant |
Standards
| Standards/regulations | IEC 61851-1 |
Mounting
| Mounting Type | PCB mounting |
| Mounting Position | any |
Accessories
Why Proax for Phoenix Contact 1622460?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 1622460 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended
EV-CC-AC1-M3-CC-SER-HS - The EV-CC-AC1-M3-CBC-SER-HS charging controller with housing for DIN rail mounting is used for charging electric vehicles at 3-phase AC networks according to IEC 61851-1, Mode 3. Optimized for charging stations with permanently mounted Vehicle Connector. All charging functions and comprehensive configuration settings are already integrated.
EV-CC-AC1-M3-CBC-SER-HS - The EV-CC-AC1-M3-CBC-SER-HS charging controller with housing for DIN rail mounting is used for charging electric vehicles at 3-phase AC networks according to IEC 61851-1, Mode 3. All charging functions, comprehensive configuration settings as well as a locking controller are already integrated.



















