
1456514
SKU
PHX1456514
MPN
SACC-DSI-MSD-4CON-L180/SH TQ
Weight
0.014 kg
Series SACC-DSI-MSD
SACC-DSI-MSD-4CON-L180/SH TQ - Device connector rear mounting
Device connector rear mounting, Ethernet CAT5 (100 Mbps), 4-position, Pin, straight, M12-SPEEDCON, coding: D, Rear mounting, M16 x 1.5, Wave soldering, Alternative product in accordance with RoHS II without Exemption 6c (Pb < 0.1 %) item no.: 1239816
- Easy PCB assembly: one-piece connectors for wave soldering
- All standard pin assignments and codings for signal, data, and power transmission with a uniform design-in design
- For high transmission reliability: optional shield connection to the housing by means of shield contact
Technical Specifications
Notes
| Notes on operation | The electrical and mechanical data specified assume that the connector pair is correctly locked and mounted. If the connector is unlocked and if there is a danger of contamination, the connector must be sealed using a protective cap > IP54. Influences arising from litz wires, cables or PCB assembly must also be taken into consideration. |
| Order information: | Lock nut is included in the scope of delivery |
Mounting
| Mounting Type | Rear mounting M16 x 1.5 With flat nut |
| Assembly instructions | With flat nut |
Product properties
| Application | Data |
| Sensor Type | Ethernet |
| Number of Positions | 4 |
| Shielded | yes |
| Coding | D |
| Thread type | M12 |
Insulation characteristics
| Overvoltage category | II |
| Degree of pollution | 3 |
Dimensions
| Length of the solder pin | 6 mm |
| Length of the solder pin | 6 mm |
Material specifications
| Flammability rating according to UL 94 | V0 |
| Seal material | NBR |
| Contact Material | CuZn |
| Contact surface material | Ni/Au |
| Contact carrier material | PA 6.6 |
| Material for screw connection | Zinc die-cast, nickel-plated |
Electrical properties
| Rated surge voltage | 2.5 kV |
| Contact resistance | ≤ 3 mΩ |
| Insulation resistance | ≥ 100 MΩ |
| Nominal voltage UN | 48 V AC |
| Nominal voltage UN | 60 V DC |
| Nominal current IN | 4 A |
| Transmission characteristics (category) | CAT5 (IEC 11801:2002) |
Conductor connection
| Connection Method | Wave soldering |
| Contact connection type | Pin |
| Tightening torque | 3 Nm ... 4 Nm (Installation-side) |
Mechanical data
| Insertion/withdrawal cycles | ≥ 100 |
Connection 1
| Head design | Pin |
| Head cable outlet | straight |
| Head thread type | M12 |
| Head locking type | SPEEDCON |
| Coding | D |
Cable/line
| Signal type/category | Ethernet CAT5, 100 Mbps |
| Wire diameter incl. insulation | 1 mm |
Ambient conditions
| Degree of Protection | IP67 (When plugged in) |
| Degree of Protection | IP65 (When plugged in) |
| Degree of Protection | IP65/IP67 |
| Ambient Temperature (Operation) | -40 °C ... 70 °C (Plug / socket) |
| Ambient Temperature (Operation) | -50 °C ... 70 °C (Cable, flexible installation) |
| Ambient Temperature (Operation) | -20 °C ... 60 °C (cable, fixed installation) |
M12
| Standard designation | M12 connector |
| Standards/specifications | IEC 61076-2-101 |
Why Proax for Phoenix Contact 1456514?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 1456514 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 20 |
Recommended
SACC-DSI-MSD-4CON-M12/0,5 SCO - Device connector rear mounting, PROFINET, 4-position, Pin, straight, M12-SPEEDCON, coding: D, on free cable end, Rear mounting, M12 x 1, Individual wires, cable length: 0.5 m, 0.34 mm2, TPE litz wire, Alternative product in accordance with RoHS II without Exemption 6c (Pb < 0.1 %) item no.: 1240002
SACC-DSI-MSD-4CON-PG9/0,5 SCO - Device connector rear mounting, PROFINET, 4-position, Pin, straight, M12-SPEEDCON, coding: D, on free cable end, Rear mounting, Pg9, Individual wires, cable length: 0.5 m, 0.34 mm2, TPE litz wire, Alternative product in accordance with RoHS II without Exemption 6c (Pb < 0.1 %) item no.: 1239988
SACC-DSI-MSB-5CON-M12/0,5 SCO - Device connector rear mounting, Universal, 5-position, Pin, straight, M12-SPEEDCON, coding: B, on free cable end, Rear mounting, M12 x 1, Individual wires, cable length: 0.5 m, 0.34 mm2, TPE litz wire, Alternative product in accordance with RoHS II without Exemption 6c (Pb < 0.1 %) item no.: 1240001



















