
0804130
SKU
PHX0804130
MPN
EO-L/UT/SH/LED/DUO
Weight
0.151 kg
EO-L/UT/SH/LED/DUO - Double socket
Double socket, Pin connector pattern type L, Screw connection, for Italy and other countries, with extended touch proofness/shutter, LED display, gray, for mounting on a DIN rail in the service interface or direct mounting, 250 V AC, 16 A, -20 °C, 60 °C, CEI 23-50
Technical Specifications
Product properties
| Country ID | Italy |
Electrical properties
| Nominal voltage UN | 250 V AC (50 Hz) |
| Nominal current IN | 16 A |
Connection data
| Connection Method | Screw connection |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section rigid | 0.2 mm² ... 4 mm² |
| Cross section AWG | 24 ... 12 |
Signaling
| Status display | Yes |
Dimensions
| Width | 90 mm |
| Height | 75 mm |
| Depth | 75 mm |
Material specifications
| Color | gray |
| Flammability rating according to UL 94 | V0 |
| Insulating material | PA |
| Contact Material | CuZn37 |
| Static insulating material application in cold | -60 °C |
| Temperature index of insulation material (DIN EN 60216-1 (VDE 0304-21)) | 130 °C |
| Relative insulation material temperature index (Elec., UL 746 B) | 130 °C |
| Fire protection for rail vehicles (DIN EN 45545-2) R22 | HL 1 - HL 3 |
| Fire protection for rail vehicles (DIN EN 45545-2) R23 | HL 1 - HL 3 |
| Fire protection for rail vehicles (DIN EN 45545-2) R24 | HL 1 - HL 3 |
| Fire protection for rail vehicles (DIN EN 45545-2) R26 | HL 1 - HL 3 |
| Surface flammability NFPA 130 (ASTM E 162) | passed |
| Specific optical density of smoke NFPA 130 (ASTM E 662) | passed |
| Smoke gas toxicity NFPA 130 (SMP 800C) | passed |
Connector
| Type of plug | Pin connector pattern type L |
Ambient conditions
| Degree of Protection | IP20 |
| Ambient Temperature (Operation) | -20 °C ... 60 °C (max. short-term operating temperature RTI Elec.) |
| Ambient temperature (storage/transport) | -25 °C ... 60 °C (for a short time, not exceeding 24 h, -60 °C to +70 °C) |
| Permissible humidity (storage/transport) | 30 % ... 70 % |
Standards
| Standards/regulations | CEI 23-50 |
Mounting
| Mounting Type | for mounting on a DIN rail in the service interface or direct mounting |
Accessories
Why Proax for Phoenix Contact 0804130?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 0804130 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 2 |
Recommended



















