
1852422
MCC 1/ 8-STZF-3,81 - PCB connector
PCB connector, nominal cross section: 1 mm2, color: green, nominal current: 8 A, rated voltage (III/2): 160 V, contact connection type: Socket, number of potentials: 8, number of rows: 1, number of positions: 8, number of connections: 8, product range: MCC 1/..-STZF, pitch: 3.81 mm, connection method: Crimp connection, conductor/PCB connection direction: 0 °, plug-in system: COMBICON MC 1,5, locking: Screw locking mechanism, mounting: Screw flange, type of packaging: packed in cardboard, Corresponding female crimp contacts with current [A] and conductor cross section range [mm2] data: 5A/MCC-MT 0,2-0,35 (1859988); 8A/MCC-MT 0,5-1,0 (1859991)
- Inexpensive connection of large quantities of preassembled conductors
- Screwable flange for superior mechanical stability
- Pull-out aid facilitates handling and allows the tensile force to be reduced at the contact point
Product properties
| Product family | MCC 1/..-STZF |
| Product line | COMBICON Connectors S |
| Type | Standard |
| Number of Positions | 8 |
| Pitch | 3.81 mm |
| Number of Connections | 8 |
| Number of rows | 1 |
| Number of potentials | 8 |
| Mounting flange | Screw flange |
Electrical properties
| Nominal current IN | 8 A |
| Nominal voltage UN | 160 V |
| Degree of pollution | 3 |
| Rated voltage (III/3) | 160 V |
| Rated surge voltage (III/3) | 2.5 kV |
| Rated voltage (III/2) | 160 V |
| Rated surge voltage (III/2) | 2.5 kV |
| Rated voltage (II/2) | 320 V |
| Rated surge voltage (II/2) | 2.5 kV |
Connection technology
| Type | Standard |
| Connector system | COMBICON MC 1,5 |
| Nominal cross section | 1 mm² |
| Contact connection type | Socket |
Interlock
| Locking Type | Screw locking mechanism |
| Mounting flange | Screw flange |
Conductor connection
| Connection Method | Crimp connection |
| Conductor/PCB connection direction | 0 ° |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² ... 1 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 ... 18 |
Material data - housing
| Color (Housing) | green (6021) |
| Insulating material | PA |
| Insulating material group | I |
| CTI according to IEC 60112 | 600 |
| Flammability rating according to UL 94 | V0 |
| Glow wire flammability index GWFI according to EN 60695-2-12 | 850 |
| Glow wire ignition temperature GWIT according to EN 60695-2-13 | 775 |
| Temperature for the ball pressure test according to EN 60695-10-2 | 125 °C |
Dimensions
| Pitch | 3.81 mm |
| Width [w] | 40.87 mm |
| Height [h] | 8.7 mm |
| Length [l] | 23.1 mm |
Ambient conditions
| Ambient Temperature (Operation) | -40 °C ... 100 °C (dependent on the derating curve) |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C ... 70 °C |
| Relative humidity (storage/transport) | 30 % ... 70 % |
| Ambient temperature (assembly) | -5 °C ... 100 °C |
Air clearances and creepage distances |
| Insulating material group | I |
| Rated insulation voltage (III/3) | 160 V |
| Rated surge voltage (III/3) | 2.5 kV |
| Rated insulation voltage (III/2) | 160 V |
| Rated surge voltage (III/2) | 2.5 kV |
| Rated insulation voltage (II/2) | 320 V |
| Rated surge voltage (II/2) | 2.5 kV |
Packaging specifications
| Type of packaging | packed in cardboard |
Why Proax for Phoenix Contact 1852422?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 1852422 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
| Pack Size | 50 |
MCC 1/ 9-STZF-3,81 - PCB connector, nominal cross section: 1 mm2, color: green, nominal current: 8 A, rated voltage (III/2): 160 V, contact connection type: Socket, number of potentials: 9, number of rows: 1, number of positions: 9, number of connections: 9, product range: MCC 1/..-STZF, pitch: 3.81 mm, connection method: Crimp connection, conductor/PCB connection direction: 0 °, plug-in system: COMBICON MC 1,5, locking: Screw locking mechanism, mounting: Screw flange, type of packaging: packed in cardboard, Corresponding female crimp contacts with current [A] and conductor cross section range [mm2] data: 5A/MCC-MT 0,2-0,35 (1859988); 8A/MCC-MT 0,5-1,0 (1859991)
MCC 1/ 9-STZ-3,81 - PCB connector, nominal cross section: 1 mm2, color: green, nominal current: 8 A, rated voltage (III/2): 160 V, contact connection type: Socket, number of potentials: 9, number of rows: 1, number of positions: 9, number of connections: 9, product range: MCC 1/..-STZ, pitch: 3.81 mm, connection method: Crimp connection, conductor/PCB connection direction: 0 °, plug-in system: COMBICON MC 1,5, locking: without, mounting: without, type of packaging: packed in cardboard, Corresponding female crimp contacts with current [A] and conductor cross section range [mm2] data: 5A/MCC-MT 0,2-0,35 (1859988); 8A/MCC-MT 0,5-1,0 (1859991)
Plug component, nominal current: 8 A, rated voltage (III/2): 160 V, number of positions: 6, pitch: 3.81 mm, connection method: Crimp connection, Color: black, Corresponding female crimp contacts with current [A] and conductor cross section range [mm²] data: 5A/MCC-MT 0,2-0,35 (1859988); 8A/MCC-MT 0,5-1,0 (1859991)
MCC 1/ 5-STZF-3,81 - PCB connector, nominal cross section: 1 mm2, color: green, nominal current: 8 A, rated voltage (III/2): 160 V, contact connection type: Socket, number of potentials: 5, number of rows: 1, number of positions: 5, number of connections: 5, product range: MCC 1/..-STZF, pitch: 3.81 mm, connection method: Crimp connection, conductor/PCB connection direction: 0 °, plug-in system: COMBICON MC 1,5, locking: Screw locking mechanism, mounting: Screw flange, type of packaging: packed in cardboard, Corresponding female crimp contacts with current [A] and conductor cross section range [mm2] data: 5A/MCC-MT 0,2-0,35 (1859988); 8A/MCC-MT 0,5-1,0 (1859991)
MCC 1/ 4-STZ-3,81 - PCB connector, nominal cross section: 1 mm2, color: green, nominal current: 8 A, rated voltage (III/2): 160 V, contact connection type: Socket, number of potentials: 4, number of rows: 1, number of positions: 4, number of connections: 4, product range: MCC 1/..-STZ, pitch: 3.81 mm, connection method: Crimp connection, conductor/PCB connection direction: 0 °, plug-in system: COMBICON MC 1,5, locking: without, mounting: without, type of packaging: packed in cardboard, Corresponding female crimp contacts with current [A] and conductor cross section range [mm2] data: 5A/MCC-MT 0,2-0,35 (1859988); 8A/MCC-MT 0,5-1,0 (1859991)
MCC 1/ 4-STZ-3,81 BU - PCB connector, nominal cross section: 1 mm2, color: blue, nominal current: 8 A, rated voltage (III/2): 160 V, contact connection type: Socket, number of potentials: 4, number of rows: 1, number of positions: 4, number of connections: 4, product range: MCC 1/..-STZ, pitch: 3.81 mm, connection method: Crimp connection, conductor/PCB connection direction: 0 °, plug-in system: COMBICON MC 1,5, locking: without, mounting: without, type of packaging: packed in cardboard
MCC 1/ 3-STZ-3,81 CRWH - PCB connector, nominal cross section: 1 mm2, color: cream, nominal current: 8 A, rated voltage (III/2): 160 V, contact connection type: Socket, number of potentials: 3, number of rows: 1, number of positions: 3, number of connections: 3, product range: MCC 1/..-STZ, pitch: 3.81 mm, connection method: Crimp connection, conductor/PCB connection direction: 0 °, plug-in system: COMBICON MC 1,5, locking: without, mounting: without, type of packaging: packed in cardboard



















