
OA7G10
By ABB
SKU
ABBOA7G10
MPN
1SCA022673R1140
Weight
0.015 kg
OA7G10 AUXILIARY CONTACT
Documents
Technical Specifications
Dimensions
| Product Net Width | 11 mm |
| Product Net Height | 37 mm |
| Product Net Depth / Length | 21 mm |
| Product Net Weight | 0.015 kg |
Technical
| Conventional Free-air Thermal Current (Ith) | 16 A |
| Conventional Thermal Current (Ithe) | Fully Enclosed 16 A |
| Number of Auxiliary Contacts NO | 1 |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | 690 V |
| Rated voltage (UR) | 690 V |
Why Proax for ABB OA7G10?
Proax is an authorized distributor of ABB OA7G10 and one of ABB's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Best Sellersin Disconnect switches



















