
The figure shows a 5-position version
1821083
SKU
PHX1821083
MPN
PLW 16-6/ 5-10
Weight
0.125 kg
Series PLW
PLW 16-6/ 5-10 - Panel feed-through terminal block
Panel feed-through terminal block, connection method: Push-lock connection, Push-in spring connection, number of positions: 5, load current: 41 A, cross section: 2.5 mm2 - 16 mm2, connection direction of the conductor to plug-in direction: 0 °, width: 74.4 mm
- Tool-free lever principle enables time-saving connection and release of conductors with/without ferrules
- Defined contact force ensures that contact remains stable over the long term
- Time-saving push-in connection when lever is closed
- Quick, tool-free mounting on the housing wall using a fixing wedge
Technical Specifications
Product properties
| Product family | PLW 16 |
| Number of Positions | 5 |
| Pitch | 10 mm |
| Number of Connections | 10 |
| Number of rows | 1 |
| Number of potentials | 5 |
| Solder pins per potential | 1 |
Insulation characteristics
| Overvoltage category | III |
| Degree of pollution | 3 |
Electrical properties
| Nominal current IN | 41 A |
| Nominal voltage UN | 1000 V |
| Degree of pollution | 3 |
| Rated voltage (III/3) | 1000 V |
| Rated surge voltage (III/3) | 8 kV |
| Rated voltage (III/2) | 1000 V |
| Rated surge voltage (III/2) | 8 kV |
| Rated voltage (II/2) | 1000 V |
| Rated surge voltage (II/2) | 6 kV |
Connection technology
| Connector system | PLW 16-6 |
| Nominal cross section | 16 mm² |
Conductor connection exterior
| Connection Method | Push-lock connection |
| Connection direction of the conductor to plug-in direction | 0 ° |
| Conductor cross section rigid | 2.5 mm² ... 16 mm² |
| Conductor cross section flexible | 2.5 mm² ... 25 mm² |
| Conductor cross section flexible, with ferrule without plastic sleeve | 2.5 mm² ... 16 mm² |
| Conductor cross section, flexible, with ferrule, with plastic sleeve | 2.5 mm² ... 16 mm² |
| Stripping length | 18 mm |
Conductor connection interior
| Connection Method | Push-in spring connection |
| Connection direction of the conductor to plug-in direction | 35 ° |
| Conductor cross section flexible, with ferrule without plastic sleeve | 1.5 mm² ... 6 mm² |
| Conductor cross section, flexible, with ferrule, with plastic sleeve | 1.5 mm² ... 6 mm² |
| Stripping length | 15 mm |
Material data - contact
| Note | WEEE/RoHS-compliant, free of whiskers according to IEC 60068-2-82/JEDEC JESD 201 |
| Contact Material | Cu alloy |
| Surface characteristics | tin-plated |
Material data - housing
| Color (Housing) | gray (7042) |
| Insulating material | PA |
| Insulating material group | I |
| CTI according to IEC 60112 | 600 |
| Flammability rating according to UL 94 | V0 |
| Glow wire flammability index GWFI according to EN 60695-2-12 | 850 |
| Glow wire ignition temperature GWIT according to EN 60695-2-13 | 775 |
| Temperature for the ball pressure test according to EN 60695-10-2 | 125 °C |
Material data – actuating element
| Insulating material | PBT GF |
| Insulating material group | IIIa |
| CTI according to IEC 60112 | 275 |
| Flammability rating according to UL 94 | V0 |
Safety note
| Safety note | • WARNING: Only electrically qualified personnel may install and operate the product. They must observe the following safety notes. The qualified personnel must be familiar with the basics of electrical engineering. They must be able to recognize and prevent danger. The relevant symbol on the packaging indicates that only personnel familiar with electrical engineering are allowed to install and operate the product. |
| Safety note | • The installation notes/Design In documents online on the download page at phoenixcontact.com/products must be observed for this product. |
| Safety note | • The cable entry funnel is not safe to touch. Never connect or disconnect the terminal when it is energized. Take appropriate steps to ensure touch protection. |
| Safety note | There is no electrical contact to the housing. Make sure that protective grounding is provided for green/yellow color variants and articles marked with PE. |
Dimensions
| Pitch | 10 mm |
| Width [w] | 74.4 mm |
External dimensions
| Width [w] | 74.4 mm |
| Height [h1] | 43 mm |
| Length [l1] | 25.7 mm |
Internal dimensions
| Width [w] | 74.4 mm |
| Height [h2] | 42.8 mm |
| Length [l2] | 20.27 mm |
Air clearances and creepage distances | 1. Insulation coordination
| Specification | IEC 60947-1:2007-06 + A1:2010-12 |
| Insulating material group | I |
| Comparative tracking index (IEC 60112) | CTI 600 |
| Rated insulation voltage (III/3) | 1000 V |
| Rated surge voltage (III/3) | 8 kV |
| minimum clearance value - non-homogenous field (III/3) | 8 mm |
| minimum creepage distance (III/3) | 12.5 mm |
| Rated insulation voltage (III/2) | 1000 V |
| Rated surge voltage (III/2) | 8 kV |
| minimum clearance value - non-homogenous field (III/2) | 8 mm |
| minimum creepage distance (III/2) | 5 mm |
| Rated insulation voltage (II/2) | 1000 V |
| Rated surge voltage (II/2) | 6 kV |
| minimum clearance value - non-homogenous field (II/2) | 5.5 mm |
| minimum creepage distance (II/2) | 5 mm |
Ambient conditions
| Ambient Temperature (Operation) | -40 °C ... 100 °C (Depending on the current carrying capacity/derating curve) |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C ... 70 °C |
| Relative humidity (storage/transport) | 30 % ... 70 % |
| Ambient temperature (assembly) | -5 °C ... 105 °C |
| Ambient temperature (actuation) | -5 °C ... 105 °C |
Packaging specifications
| Type of packaging | packed in cardboard |
Accessories
Why Proax for Phoenix Contact 1821083?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 1821083 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 15 |



















