
S202MT-B16
By ABB
SKU
ABBS202MTB16
MPN
2CDS272445R0165
Weight
0.23 kg
S202MT-B16 Miniature Circuit Breaker B-Char., 10kA, 16A, 2P
Technical Specifications
ABB EcoSolutions
| ABB EcoSolutions | Yes |
| Recyclability Rate of the Product acc. to EN45555 | Design for Closing Resource Loops - Standard EN45555 - 80.7 % |
| ABB Site Meeting Group Waste To Landfill Target | No non-hazardous waste is sent to a landfill |
| Extended Product Lifetime | Product Durability |
| End Of Life Disassembling Instructions | 9AKK108468A3132 |
| Environmental Product Declaration - EPD | 9AKK108467A7832 |
Technical
| Dielectric Test Voltage | 50 / 60 Hz - 1 min 2 kV |
| Rated Ultimate Short-Circuit Breaking Capacity (Icu) | (230 V) 15 kA |
| Rated Ultimate Short-Circuit Breaking Capacity (Icu) | (400 V) 15 kA |
| Rated Service Short-Circuit Breaking Capacity (Ics) | 11.2 kA |
| Energy Limiting Class | 3 |
| Mechanical Endurance | 20000 cycle |
| Number of Protected Poles | 2 |
| Number of Poles | 2P |
| Tightening torque | 2.8 N·m |
| Actuator Type | Toggle |
| Screw Terminal Type | Failsafe Bi-directional Cylinder-lift Terminal |
| Actuator Marking | I / O |
| Actuator Material | Insulation Group II, Black, Sealable |
| Recommended Screw Driver | Pozidriv 2 |
| Accessories Available | Yes |
| Connecting Capacity | Busbar 10/10 mm² |
| Connecting Capacity | Flexible with Ferrule 0.75 ... 16 mm² |
| Connecting Capacity | Flexible 0.75 ... 25 mm² |
| Connecting Capacity | Flexible 0.75 ... 25 mm² |
| Connecting Capacity | Rigid 0.75 ... 35 mm² |
| Connecting Capacity | Stranded 0.75 ... 35 mm² |
| Installation Size | acc. to DIN 43880 3 |
| Terminal Type | Screw Terminals |
Electrical
| Tripping characteristic | B |
| Rated voltage (UR) | 440 V |
| Rated Operational Voltage | acc. to IEC 60898-1 400 V AC |
| Rated Operational Voltage | acc. to IEC 60898-1 440 V AC |
| Rated Operational Voltage | acc. to IEC 60947-2 230 V AC |
| Operational Voltage | Maximum (Incl. Tolerance) 253 V AC |
| Operational Voltage | Maximum (Incl. Tolerance) 66 V DC |
| Operational Voltage | Minimum 12 V AC |
| Operational Voltage | Minimum 12 V DC |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | acc. to IEC/EN 60664-1 440 V |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 4 kV |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | at 2000 m 5 kV |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | at Sea Level 6.2 kV |
| Input Voltage Type | AC |
| Rated Current (In) | 16 A |
| Rated Short-Circuit Capacity | 10 kA |
| Rated Short-Circuit Capacity | (230 V AC) 10 kA |
| Rated Short-Circuit Capacity | (400 V) 10 kA |
| Rated Frequency (f) | 50 / 60 Hz |
| Power Loss | 5 W |
| Overvoltage category | III |
Design
| Housing Material | Insulation Group I, RAL 7035 |
Dimensions
| Width in Number of Modular Spacings | 2.0 |
| Product Net Width | 35 mm |
| Product Net Height | 88 mm |
| Product Net Depth / Length | 69 mm |
| Product Net Weight | 0.23 kg |
| Pole Net Weight | 0.115 kg |
| Built-In Depth (t2) | 69 mm |
Installation
| Instructions and Manuals | 2CDS207104P0002 |
| Mounting on DIN Rail | TH35-15 (35 x 15 mm Mounting Rail) acc. to IEC 60715 |
| Mounting on DIN Rail | TH35-7.5 (35 x 7.5 mm Mounting Rail) acc. to IEC 60715 |
| Mounting Position | any |
Why Proax for ABB S202MT-B16?
Proax is an authorized distributor of ABB S202MT-B16 and one of ABB's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Alternate Names | S202MTB16 |
| Pack Size | 1 |
Recommended



















