
S202M-C1
By ABB
SKU
ABBS202MC1
Weight
0.249 kg
System pro M compact S200M miniature circuit breakers are current limiting. They have two different tripping mechanisms, the delayed thermal tripping mechanism for overload protection and the electromechanic tripping mechanism for short circuit protection. They are available in different characteristics (B,C,D,K,Z), configurations (1P,1P+N,2P,3P,3P+N,4P), breaking capacities (up to 10 kA at 230/400 V AC) and rated currents (up to 63A). All MCBs of the product range S200M comply with IEC/EN 60898-1 and IEC/EN 609 47-2, allowing the use for residential, commercial and industrial applications. Bottom-fitting auxiliary contact can be mounted on S200M to save 50% space.
Technical Specifications
Eco Transparency
| Environmental Product Declaration - EPD | 9AKK108467A7833 |
Technical
| Standards | IEC/EN 60898-1, CSA 22.2 No. 235, IEC/EN 60947-2, UL 1077 |
| Tripping characteristic | C |
| Rated Operational Voltage | acc. to IEC 60898-1 400 V AC, acc. to IEC 60947-2 440 V AC |
| Operational Voltage | Maximum (Incl. Tolerance) 125 V DC, Maximum (Incl. Tolerance) 440 V AC, Minimum 12 V AC, Minimum 12 V DC |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | acc. to IEC/EN 60664-1 440 V |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 4 kV, at 2000 m 5 kV, at Sea Level 6.2 kV |
| Dielectric Test Voltage | 50/60 Hz, 1 min: 2 kV |
| Input Voltage Type | AC/DC |
| Rated Current (In) | 1 A |
| Rated Short-Circuit Capacity | (AC) 10 kA, (230 V AC) 10 kA, (400 V AC) 10 kA |
| Rated Ultimate Short-Circuit Breaking Capacity (Icu) | (230 V AC) 25 kA, (400 V AC) 15 kA, (440 V AC) 15 kA |
| Rated Conditional Short-Circuit Current (Inc) | (230 V) 15 kA, (400 V) 25 kA |
| Rated Service Short-Circuit Breaking Capacity (Ics) | (230 V AC) 7.5 kA |
| Frequency (f) | 50 Hz |
| Rated Frequency (f) | 50 / 60 Hz |
| Power Loss | 2.8 W, at Rated Operating Conditions per Pole 1.4 W |
| Power supply connection | Arbitrary |
| Contact Position Indication | Red ON / Green OFF |
| Energy Limiting Class | 3 |
| Electrical Endurance | 20000 AC cycle |
| Mechanical Endurance | 20000 cycle |
| Number of Poles | 2 |
| Number of Protected Poles | 2 |
| Overvoltage category | III |
| Product Range | S200M |
| Tightening torque | 2.8 N·m |
| Screw Terminal Type | Failsafe Bi-directional Cylinder-lift Terminal |
| Actuator Marking | I / O |
| Actuator Material | Insulation Group II, Black, Sealable |
| Housing Material | Insulation Group II, RAL 7035 |
| Mounting on DIN Rail | TH35-15 (35 x 15 mm Mounting Rail) acc. to IEC 60715, TH35-7.5 (35 x 7.5 mm Mounting Rail) acc. to IEC 60715 |
| Mounting Position | any |
| Recommended Screw Driver | Pozidriv 2 |
| Accessories Available | Yes |
| Connecting Capacity | Busbar 10 / 10 mm², Flexible with Ferrule 0.75 ... 25 mm², Flexible 0.75 ... 25 mm², Rigid 0.75 ... 35 mm², Stranded 0.75 ... 35 mm² |
| Installation Size | acc. to DIN 43880 1 |
| Terminal Type | Screw Terminals |
Environmental
| Ambient Air Temperature | Operation -25 ... +55 °C, Storage -40 ... +70 °C |
| Reference Ambient Air Temperature | 30 °C |
| Degree of Protection | IP20, Enclosure with Cover IP40 |
| Pollution degree | 3 |
| Environmental Conditions | 28 cycles, with 55 °C / 90-96 %, and 25 °C / 95-100 % |
| Resistance to Vibrations acc. to IEC 60068-2-6 | 5g, 20 cycles at 5 ... 150 ... 5 Hz with load 0.8 In |
| Resistance to Shock acc. to IEC 60068-2-27 | 25g / 2 shocks / 13 ms |
| RoHS Status | Following EU Directive 2011/65/EU and Amendment 2015/863 July 22, 2019 |
| REACH Declaration | 9AKK107492A1906 |
Technical UL/CSA
| Maximum Operating Voltage UL/CSA | 125 V DC, 480Y/277 V AC |
| Interrupting Rating acc. to UL1077 | (125 V DC) 10 kA, (277 V AC) 6 kA, (480Y / 277 V AC) 6 kA |
| Connecting Capacity UL/CSA | Busbar 14-8 AWG, Conductor 14-4 AWG |
| Tightening Torque UL/CSA | 18 in·lb |
Dimensions
| Width in Number of Modular Spacings | 2 |
| Product Net Width | 35 mm |
| Product Net Height | 88 mm |
| Product Net Depth / Length | 69 mm |
| Product Net Weight | 0.25 kg |
| Pole Net Weight | 0.125 kg |
| Built-In Depth (t2) | 69 mm |
Why Proax for ABB S202M-C1?
Proax is an authorized distributor of ABB S202M-C1 and one of ABB's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Alternate Names | S202MC1 |
| Pack Size | 1 |
Recommended



















