
S202M-C1
By ABB
SKU
ABBS202MC1
Weight
0.249 kg
System pro M compact S200M miniature circuit breakers are current limiting. They have two different tripping mechanisms, the delayed thermal tripping mechanism for overload protection and the electromechanic tripping mechanism for short circuit protection. They are available in different characteristics (B,C,D,K,Z), configurations (1P,1P+N,2P,3P,3P+N,4P), breaking capacities (up to 10 kA at 230/400 V AC) and rated currents (up to 63A). All MCBs of the product range S200M comply with IEC/EN 60898-1 and IEC/EN 609 47-2, allowing the use for residential, commercial and industrial applications. Bottom-fitting auxiliary contact can be mounted on S200M to save 50% space.
Spécifications techniques
Eco Transparency
| Environmental Product Declaration - EPD | 9AKK108467A7833 |
Technique
| Normes et standards | IEC/EN 60898-1, CSA 22.2 No. 235, IEC/EN 60947-2, UL 1077 |
| Tripping Characteristic | C |
| Tension | acc. to IEC 60898-1 400 V AC, acc. to IEC 60947-2 440 V AC |
| Operational Voltage | Maximum (Incl. Tolerance) 125 V DC, Maximum (Incl. Tolerance) 440 V AC, Minimum 12 V AC, Minimum 12 V DC |
| Tension assignée d’isolement (Ui) | acc. to IEC/EN 60664-1 440 V |
| Tension assignée de tenue aux chocs (Uimp) | 4 kV, at 2000 m 5 kV, at Sea Level 6.2 kV |
| Dielectric Test Voltage | 50/60 Hz, 1 min: 2 kV |
| Type de tension | AC/DC |
| Courant nominal (IN) | 1 A |
| Rated Short-Circuit Capacity | (AC) 10 kA, (230 V AC) 10 kA, (400 V AC) 10 kA |
| Pouvoir assigné de coupure ultime en court-circuit (Icu) | (230 V AC) 25 kA, (400 V AC) 15 kA, (440 V AC) 15 kA |
| Rated Conditional Short-Circuit Current (Inc) | (230 V) 15 kA, (400 V) 25 kA |
| Pourvoir assigné de coupure de service en court-circuit (Ics) | (230 V AC) 7.5 kA |
| Fréquence (f) | 50 Hz |
| Fréquence assignée (f) | 50 / 60 Hz |
| Power Loss | 2.8 W, at Rated Operating Conditions per Pole 1.4 W |
| Power Supply Connection | Arbitrary |
| Contact Position Indication | Red ON / Green OFF |
| Classe de limitation d'énergie | 3 |
| Electrical Endurance | 20000 AC cycle |
| Mechanical Endurance | 20000 cycle |
| Nombre de pôles | 2 |
| Number of Protected Poles | 2 |
| Catégorie de surtension | III |
| Product Range | S200M |
| Couple de serrage | 2.8 N·m |
| Screw Terminal Type | Failsafe Bi-directional Cylinder-lift Terminal |
| Actuator Marking | I / O |
| Actuator Material | Insulation Group II, Black, Sealable |
| Qualité du matériau | Insulation Group II, RAL 7035 |
| Montage sur rail DIN | TH35-15 (35 x 15 mm Mounting Rail) acc. to IEC 60715, TH35-7.5 (35 x 7.5 mm Mounting Rail) acc. to IEC 60715 |
| Type d'encastrement | tous |
| Recommended Screw Driver | Pozidriv 2 |
| Accessories Available | Oui |
| Connecting Capacity | Busbar 10 / 10 mm², Flexible with Ferrule 0.75 ... 25 mm², Flexible 0.75 ... 25 mm², Rigid 0.75 ... 35 mm², Stranded 0.75 ... 35 mm² |
| Installation Size | acc. to DIN 43880 1 |
| Type de borne | Bornes à vis |
Environnement
| Température de l’air ambiant | Operation -25 ... +55 °C, Storage -40 ... +70 °C |
| Reference Ambient Air Temperature | 30 °C |
| Indice de protection | IP20, Enclosure with Cover IP40 |
| Degré de pollution | 3 |
| Environmental Conditions | 28 cycles, with 55 °C / 90-96 %, and 25 °C / 95-100 % |
| Resistance to Vibrations acc. to IEC 60068-2-6 | 5g, 20 cycles at 5 ... 150 ... 5 Hz with load 0.8 In |
| Résistance aux chocs selon CEI 60068-2-27 | 25g / 2 shocks / 13 ms |
| Statut RoHS | Following EU Directive 2011/65/EU and Amendment 2015/863 July 22, 2019 |
| REACH Declaration | 9AKK107492A1906 |
Technique UL/CSA
| Maximum Operating Voltage UL/CSA | 125 V DC, 480Y/277 V AC |
| Interrupting Rating acc. to UL1077 | (125 V DC) 10 kA, (277 V AC) 6 kA, (480Y / 277 V AC) 6 kA |
| Connecting Capacity UL/CSA | Busbar 14-8 AWG, Conductor 14-4 AWG |
| Tightening Torque UL/CSA | 18 in·lb |
Dimensions
| Width in Number of Modular Spacings | 2 |
| Produit Largeur Net | 35 mm |
| Produit Hauteur Net | 88 mm |
| Produit Longueur Net | 69 mm |
| Poids net | 0,25 kg |
| Pole Net Weight | 0,125 kg |
| Profondeur d'encastrement (t2) | 69 mm |
Pourquoi Proax pour ABB S202M-C1?
Proax est un distributeur autorisé de ABB S202M-C1 et l'un des plus grands distributeurs de ABB en Amérique du Nord. Notre équipe technique interne, qui est hautement qualifiée, est prête à répondre à vos besoins techniques!
Avez-vous une question? pour vous aider à obtenir le bon produit le plus rapidement possible pour votre projet. Nous sommes toujours là pour vous aider!
Délai de livraison court
Personnel qualifié
Chat en direct
Support technique
Inventaire local
60+ ans d'expérience
Informations complémentaires
| Autres noms | S202MC1 |
| Taille de l'emballage | 1 |
Recommandé
System pro M compact S200M miniature circuit breakers are current limiting. They have two different tripping mechanisms, the delayed thermal tripping mechanism for overload protection and the electromechanic tripping mechanism for short circuit protection. They are available in different characteristics (B,C,D,K,Z), configurations (1P,1P+N,2P,3P,3P+N,4P), breaking capacities (up to 10 kA at 230/400 V AC) and rated currents (up to 63A). All MCBs of the product range S200M comply with IEC/EN 60898-1 and IEC/EN 609 47-2, allowing the use for residential, commercial and industrial applications. Bottom-fitting auxiliary contact can be mounted on S200M to save 50% space.
System pro M compact S200M miniature circuit breakers are current limiting. They have two different tripping mechanisms, the delayed thermal tripping mechanism for overload protection and the electromechanic tripping mechanism for short circuit protection. They are available in different characteristics (B,C,D,K,Z), configurations (1P,1P+N,2P,3P,3P+N,4P), breaking capacities (up to 10 kA at 230/400 V AC) and rated currents (up to 63A). All MCBs of the product range S200M comply with IEC/EN 60898-1 and IEC/EN 609 47-2, allowing the use for residential, commercial and industrial applications. Bottom-fitting auxiliary contact can be mounted on S200M to save 50% space.



















