
1676954
SKU
PHX1676954
MPN
HC-SKV 29 MS
Weight
0.113 kg
Series HC-SKV
HC-SKV 29 MS - Screw connection
Brass screw connection, Pg29
Documents
Technical Specifications
Product properties
| No. of conductors | 1 |
| Shielded | no |
Dimensions
| Wrench size, union nut | 16 mm |
| Wrench size, support | 23 mm |
Material specifications
| Material for screw connection | Brass, nickel-plated |
Cable/line
| External cable diameter Cable 1 | 16 mm ... 23 mm |
| External Cable Diameter | 16 mm ... 23 mm |
Ambient conditions
| Degree of Protection | IP65 |
| Ambient Temperature (Operation) | -40 °C ... 125 °C (static) |
Why Proax for Phoenix Contact 1676954?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 1676954 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 10 |



















