
RG12S2002LD9Z67
By ABB
SKU
ABBRG12S2002LD9Z67
MPN
7TBA133590R4679
Weight
1 kg
Battery Unit, Battery Type: lead-calcium, Voltage DC: 12V, Battery Wattage: 200W, self-powered, Colour: factory white, 120/347VAC, two lamps, Lamp Type: MR16 LED, Lamp Voltage: 12V, Lamp Wattage: 5W, Options (Unit AC input for zone sensing option): 120VAC, zone control panel, 4 zones, Options (zone AC): 120VAC, Head Style: standard, Battery Run Time (Minimum): 30 minutes, Cabinet Size: B
Technical Specifications
Additional Information
| Product Main Type | Emergency Lighting |
| Application | Commercial, Industrial |
| Product type | Battery Unit |
Dimensions
| Product Net Height | 13.875 in |
| Product Net Depth / Length | 16.125 in |
| Product Net Width | 5.5 in |
Technical
| Mounting Type | Wall |
| Lamp Type | MR16 LED |
| Number of Lamps | 2 |
| Number of Batteries | 0 |
| Battery Chemical Composition | Lead-Calcium |
| Color | Factory white |
| Material | Cabinet: Steel |
| Power Consumption (@Pcons) | 200 W |
| Power Watt | 5 W |
| Voltage Rating | 120/347 V AC |
| Voltage Rating | 12 V DC |
| Size | 16-1/8 Inches Height x 16-1/8 Inches Width |
Why Proax for ABB RG12S2002LD9Z67?
Proax is an authorized distributor of ABB RG12S2002LD9Z67 and one of ABB's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















