
P9MPLVGV
By ABB
SKU
ABBP9MPLVGV
MPN
1SFA184522R9102
Weight
0.055 kg
The P9MPLVGV Pushbutton is: Modular metal - Pushbutton with holder - Momentary - Flush - Green - Illuminated - Satin Chrome Metal
This Pushbutton is part of ABB's modular metal range designed for mining, construction and heavy industry applications, combining the highest reliability with the full flexibility of a modular range.
Technical Specifications
Dimensions
| Product Net Width | 29.7 mm |
| Product Net Height | 44.5 mm |
| Product Net Depth / Length | 46.2 mm |
| Product Net Weight | 0.055 kg |
Technical
| Ambient Air Temperature | Operation -30 ... 70 °C |
| Ambient Air Temperature | Storage -40 ... +70 °C |
| Color | Green |
| Actuator Type | Flush |
| Bezel Material | Metal |
| Illumination | Illuminated |
| Function | Momentary |
| Enclosure Type NEMA | Type1 |
| Enclosure Type NEMA | Type12 |
| Enclosure Type NEMA | Type13 |
| Enclosure Type NEMA | Type3 |
| Enclosure Type NEMA | Type3R |
| Enclosure Type NEMA | Type3S |
| Enclosure Type NEMA | Type4 |
| Enclosure Type NEMA | Type4X |
Why Proax for ABB P9MPLVGV?
Proax is an authorized distributor of ABB P9MPLVGV and one of ABB's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 10 |
Recommended



















