
P9MPLBGD
By ABB
SKU
ABBP9MPLBGD
MPN
1SFA184497R9105
Weight
0.057 kg
The P9MPLBGD Pushbutton is: Modular metal - Pushbutton with holder - Momentary - Flush - White - Illuminated - Satin Chrome Metal
This Pushbutton is part of ABB's modular metal range designed for mining, construction and heavy industry applications, combining the highest reliability with the full flexibility of a modular range.
Technical Specifications
Dimensions
| Product Net Width | 29.7 mm |
| Product Net Height | 44.5 mm |
| Product Net Depth / Length | 46.2 mm |
| Product Net Weight | 0.057 kg |
Technical
| Ambient Air Temperature | Operation -30 ... 70 °C |
| Ambient Air Temperature | Storage -40 ... +70 °C |
| Color | White |
| Actuator Type | Flush |
| Bezel Material | Metal |
| Illumination | Illuminated |
| Function | Momentary |
| Enclosure Type NEMA | Type1 |
| Enclosure Type NEMA | Type12 |
| Enclosure Type NEMA | Type13 |
| Enclosure Type NEMA | Type3 |
| Enclosure Type NEMA | Type3R |
| Enclosure Type NEMA | Type3S |
| Enclosure Type NEMA | Type4 |
| Enclosure Type NEMA | Type4X |
Why Proax for ABB P9MPLBGD?
Proax is an authorized distributor of ABB P9MPLBGD and one of ABB's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















