
C55B32-20M
By SMC
SKU
SMCC55B3220M
Weight
0.318 kg
ISO COMPACT CYLINDER, CYLINDER, COMPACT, ISO
Documents
Technical Specifications
| Built-in Magnet | Without Magnet |
| Mounting Style | B (Standard) |
| Bore Size | 32mm |
| Stroke | 20mm |
| Rod End Thread | M (Rod End Male Thread) |
| Auto Switch | No Switch |
| Lead Wire or Prewired Connector | 0.5m [Or None in the Case of No Switch] |
| Number | 2 pcs. [Or None in the Case of No Switch] |
Why Proax for SMC C55B32-20M?
Proax is the Elite distributor of SMC C55B32-20M and one of SMC's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Alternate Names | C55B3220M |
| Pack Size | 1 |
Recommended



















