
A4J90
By Mersen
SKU
MERA4J90
Weight
0.109 kg
Fast-acting A6T Class T fuses combine two highly desirable features - high current-limitation and a small physical size. Their unique dimensions prevent the substitution of other fuses with lower voltage ratings or current-limiting capability. These fuses have glass melamine bodies for superior dimensional stability and catalog numbers stamped into the blades for permanent identification.
Technical Specifications
| Frequency | 50/60 Hz |
| Ampere Rating | 90 A |
| ac or dc | AC/DC |
| Fuse Class | Class J |
| Sell Pack Quantity | 5 EA |
| sell pack weight | 0.5715 kg |
| Body Insulating Material | GMG |
| Product group | Low Voltage UL/CSA Fuses |
| Product Length | 117.6 mm |
| Sell Pack Width | 136.7 mm |
| Sell Pack Length | 152.4 mm |
| sell pack height | 26.9 mm |
| Speed Characteristic | Fast-Acting |
| Mounting | Clip |
| ac max ir breaking capacity | 200 kA |
| Connection Terminal Material | Silver-Plated Copper |
| Connection Terminal Type | Blade |
| Product Diameter | 27 mm |
| ean upc code | 782001960315 |
| rated voltage ac | 600 V |
| rated voltage dc | 300 V |
Why Proax for Mersen A4J90?
Proax is the authorized distributor of Mersen A4J90. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 5 |
Best Sellersin Fuses



















