
A4J100
By Mersen
SKU
MERA4J100
Weight
0.109 kg
Series A4J - Class J - Fast-Acting
Fuse A4J - Class J - Fast-Acting 600VAC 300VDC 100A Blade Amp-Trap®
Documents
A4J - Class J - Fast-Acting
Amp-Trap fast-acting A4J fuses deliver excellent current-limiting protection to a wide variety of applications. Their unique dimensions prevent the substitution of other fuses with lower voltage ratings, interrupting ratings, or current-limiting capability.
Features
- High current limitation for low peak let-thru current
- Unique dimensions prevent replacement by other fuse classes
- Fiberglass body provides dimensional stability in harsh industrial environments
- Easy-to-read imprint label for quick recognition and replacement
Applications
- Capacitors
- Load centers
- Panelboards
- Switchboards
- Bus duct
- Feeder circuits
- Circuit breakers
- Lighting, heating, and general loads
Technical Specifications
| Frequency | 50/60 Hz |
| Ampere Rating | 100 A |
| Fuse Class | Class J |
| Sell Pack Quantity | 5 EA |
| sell pack weight | 0.5715 kg |
| Body Insulating Material | GMG |
| Product group | Low Voltage UL/CSA Fuses |
| Product Length | 117.6 mm |
| Speed Characteristic | Fast-Acting |
| Mounting | Clip |
| Connection Terminal Material | Silver-Plated Copper |
| Connection Terminal Type | Blade |
| Product Diameter | 27 mm |
| sell pack dimensions | 136.7 mm × 152.4 mm × 26.9 mm |
| rated voltage ac | 600 V |
| rated voltage dc | 300 V |
| ac dc capability | AC/DC |
| breaking capacity ac | 200 kA |
Why Proax for Mersen A4J100?
Proax is the authorized distributor of Mersen A4J100. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 5 |



















