
NCQ2B40-5SZ
By SMC
SKU
SMCNCQ2B405SZ
Weight
0.196 kg
COMPACT CYLINDER, COMPACT CYLINDER, NCQ2-Z
Documents
Technical Specifications
| Magnet | None |
| Mounting | B [Through Hole (Standard)] |
| Bore Size | 40mm |
| Stroke | 5mm |
| Action | S (Single Acting, Spring Return) |
| Body Option | Standard (Rod End Female Thread) |
| Auto Switch Groove | Z (Auto Switch Mounting Grooves) |
| Auto Switch | No Switch |
| Lead Wire or Prewired Connector | 0.5m (Or None in the Case of No Switch) |
| Number | 2 pcs. (Or None in the Case of No Switch) |
Why Proax for SMC NCQ2B40-5SZ?
Proax is the Elite distributor of SMC NCQ2B40-5SZ and one of SMC's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Alternate Names | NCQ2B405SZ |
| Pack Size | 1 |
Recommended



















