
3034439
SKU
PHX3034439
MPN
S-ME 6
Weight
0.001 kg
Series S-ME
S-ME 6 - Switching lock
Switching lock, width: 8.2 mm, height: 12 mm, color: white
Technical Specifications
Dimensions
| Width | 8.2 mm |
| Height | 12 mm |
Material specifications
| Color | white |
| Material | PA |
| Flammability rating according to UL 94 | V0 |
| Insulating material | PA |
| Static insulating material application in cold | -60 °C |
| Temperature index of insulation material (DIN EN 60216-1 (VDE 0304-21)) | 130 °C |
| Relative insulation material temperature index (Elec., UL 746 B) | 130 °C |
Ambient conditions
| Ambient Temperature (Operation) | -60 °C ... 105 °C (max. short-term operating temperature RTI Elec.) |
| Ambient temperature (storage/transport) | -25 °C ... 60 °C (for a short time, not exceeding 24 h, -60 °C to +70 °C) |
| Ambient temperature (assembly) | -5 °C ... 70 °C |
| Ambient temperature (actuation) | -5 °C ... 70 °C |
| Permissible humidity (storage/transport) | 30 % ... 70 % |
Why Proax for Phoenix Contact 3034439?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 3034439 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 10 |
Recommended



















