
2900786
SKU
PHX2900786
MPN
VIP-2/SC/D37SUB/M/SO
Weight
0.206 kg
VIP-2/SC/D37SUB/M/SO - Interface module
VARIOFACE module, with screw connection and male D-SUB miniature pin strip, for mounting on NS 35 rails, 37-pos.
- These VARIOFACE modules are used in combination with the relevant front adapters
Technical Specifications
Product properties
| Product family | VARIOFACE Professional |
| Number of Positions | 37 |
| No. of channels | 16 |
Electrical properties
| Nominal voltage UN | 25 V AC |
| Nominal voltage UN | 60 V DC |
| Max. current carrying capacity per branch | 2 A |
Supported controller HONEYWELL Experion PKS C300/C-Series
| Suitable I/O card | TDIL01 (non-redundant) |
| Suitable I/O card | TDIL11 (redundant) |
| Suitable I/O card | TDOB01 (non-redundant) |
| Suitable I/O card | TDOB11 (redundant) |
| Suitable I/O card | TAIX01 (non-redundant) |
| Suitable I/O card | TAIX11 (redundant) |
| Suitable I/O card | TAOX01 (non-redundant) |
| Suitable I/O card | TAOX11 (redundant) |
Field level
| Connection in acc. with standard | IEC / EN |
| Connection Method | Screw connection |
| Stripping length | 8 mm |
| Screw thread | M 3 |
| Conductor cross section rigid | 0.2 mm² ... 4 mm² |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 ... 12 |
Controller level
| Connection Method | D-SUB pin strip |
| Number of Connections | 1 |
| Number of Positions | 37 |
Signaling
| Status display | No |
| Status display present | No |
Item dimensions
| Width | 101 mm |
| Height | 65.5 mm |
| Depth | 45.1 mm |
Material specifications
| Color | gray (RAL 7042) |
| Flammability rating according to UL 94 | V0 |
Ambient conditions
| Ambient Temperature (Operation) | -20 °C ... 50 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -20 °C ... 70 °C |
Standards and Regulations
| Standards/regulations | DIN EN 50178 |
Mounting
| Mounting Type | DIN rail mounting |
| Mounting Position | any |
Notes
| General | Standard or halogen-free cables |
| Notes on operation | For proper use, the specifications of the installation directive (see Downloads) must be observed. For applications or use with third-party products, the specifications, and the safety and warning instructions of the respective third-party manufacturer must also be met. |
Accessories
Why Proax for Phoenix Contact 2900786?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2900786 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















