
2880684
SKU
PHX2880684
Weight
0.092 kg
This product is Not Cancellable/Not Returnable
Wiring bridge MPB SET VAL-CP-3S
Wiring bridge set, consisting of three flexible bridges 15 cm black, 1 bridge 27 cm blue.
Technical Specifications
Dimensions
| Height | 150 mm |
General
| Standards/regulations | DIN VDE 0281-3 |
| Standards/specifications | DIN VDE 0281-3 |
| Nominal voltage UN | 500 V |
| Nominal current IN | 63 A (30 °C) |
| Number of Positions | 4 |
| Color | 3x black/1x blue |
Protective circuit
| Short-circuit withstand capability IP with max. backup fuse (r.m.s.) | ≤ 25 kA (In the case of 63 A backup fuse) |
Standards and Regulations
| Standards/regulations | DIN VDE 0281-3 |
Environmental Product Compliance
| China RoHS | Environmentally friendly use period: unlimited = EFUP-e |
| China RoHS | No hazardous substances above threshold values |
Why Proax for Phoenix Contact 2880684?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2880684 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |



















