
The figure shows version REL-PR1-24DC/1/MB
2908613
SKU
PHX2908613
MPN
REL-PR1- 48DC/1/MB
Weight
0.088 kg
Series REL-PR
REL-PR1- 48DC/1/MB - Single relay
Plug-in high-power relay with power contacts, specifically for switching high DC loads, 1 N/O contact, blowout magnet, coil voltage: 48 V DC
Technical Specifications
Product properties
| Operating mode | 100% operating factor |
| Mechanical service life | approx. 2x 10⁷ cycles |
Insulation characteristics
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree | 3 |
Electrical properties
| Service life electrical | see diagram |
| Maximum power dissipation for nominal condition | 1.9 W |
| Test voltage (Winding/contact) | 2.5 kV (50 Hz, 1 min., winding/contact) |
| Rated surge voltage | 4 kV |
Coil side
| Nominal input voltage UN | 48 V DC |
| Drive and function | monostable |
| Drive (polarity) | non-polarized |
| Typical response time | 20 ms |
| Typical release time | 15 ms |
Switching
| Contact switching type | 1 N/O contact |
| Type of switch contact | Single contact |
| Contact Material | AgNi |
| Maximum Switching Voltage | 440 V AC |
| Maximum Switching Voltage | 350 V DC |
| Minimum Switching Voltage | 5 V (At 24 mA) |
| Limiting Continuous Current | 16 A |
| Maximum Inrush Current | 50 A (20 ms) |
| Maximum Inrush Current | 30 A (4 s) |
| Min. switching current | 5 mA (at 24 V) |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 384 W (at 24 V DC) |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 768 W (at 48 V DC) |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 930 W (at 60 V DC) |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 1650 W (at 110 V DC) |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 2640 W (at 220 V DC) |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 4000 VA (for 250 V AC) |
| Switching capacity min. | 120 mW |
| Switching capacity | 1 A (at 220 V, DC13) |
| Switching capacity | 1.5 A (at 240 V, AC15) |
Connection data
| Connection Method | Plug-in connection |
Dimensions
| Width | 38.6 mm |
| Height | 36.1 mm |
| Depth | 45.5 mm |
Ambient conditions
| Degree of Protection | RT I |
| Ambient Temperature (Operation) | -40 °C ... 70 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C ... 85 °C |
Corrosive gas test
| Identification | ISA-S71.04. G3 Harsh Group |
| Identification | EN 60068-2-60 |
Standards and Regulations
| Standards/regulations | IEC 60664 |
| Standards/regulations | IEC 61810 |
Mounting
| Mounting Position | any |
Why Proax for Phoenix Contact 2908613?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2908613 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















