
OT800U03C
By ABB
SKU
ABBOT800U03C
MPN
1SCA104030R1001
Weight
38.11 kg
This item is ineligible for free shipping due to its size/weight.
800A, 3 pole manual change-over switch. Handle and shaft has to be ordered separately. UL version.
Technical Specifications
ABB EcoSolutions
| Environmental Information | 1SCC303050D0201 |
Dimensions
| Product Net Width | 400 mm |
| Product Net Width | 15.75 in |
| Product Net Height | 376 mm |
| Product Net Height | 14.8 in |
| Product Net Depth / Length | 335 mm |
| Product Net Depth / Length | 13.19 in |
| Product Net Weight | 38.11 kg |
| Product Net Weight | 84.02 lb |
Technical
| Conventional Free-air Thermal Current (Ith) | Θ = 40 °C 1600 A |
| Degree of Protection | Front IP20 |
| Distance Between Phases | Standard |
| Handle color | Black |
| Handle Type | Handle and shaft not included |
| Mechanical Durability | 3000 cycle |
| Mounting Type | Base mounting |
| Number of Poles | 3P |
| Operating mode | Front |
| Pollution degree | 3 |
| Position of Line Terminals | Top In - Bottom Out, Bottom In - Top Out |
| Power Loss | at Rated Operating Conditions per Pole 48 W |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 12 kV |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | 1000 V |
| Rated Operational Current AC-21A (Ie) | (380 ... 415 V) 1600 A |
| Rated Operational Current AC-21A (Ie) | (500 V) 1600 A |
| Rated Operational Current AC-21A (Ie) | (690 V) 1600 A |
| Rated Operational Current AC-22A (Ie) | (380 ... 415 V) 1600 A |
| Rated Operational Current AC-22A (Ie) | (500 V) 1600 A |
| Rated Operational Current AC-22A (Ie) | (690 V) 1600 A |
| Rated Operational Current AC-23A (Ie) | (380 ... 415 V) 1600 A |
| Rated Operational Current AC-23A (Ie) | (500 V) 1600 A |
| Rated Operational Current AC-23A (Ie) | (690 V) 1600 A |
| Rated Operational Current AC-31B (Ie) | (380 ... 415 V) 1600 A |
| Rated Operational Current AC-33B (Ie) | (380 ... 415 V) 1000 A |
| Rated Operational Voltage | Main Circuit 1000 V |
| Rated Short-time Withstand Current Low Voltage (Icw) | for 1 s 50 kiloampere rms |
| Standards | UL 98 / IEC60947-6-1 |
| Switches Operating Mechanism | Mechanism at the End of the Switch |
| Switches Operating Mechanism | 03 (Left Side) |
| Terminal Type | Screw Terminals |
| Tightening torque | acc. IEC 60947-1 50 ... 75 N·m |
| Transition Type | Open |
Technical UL/CSA
| Horsepower Rating UL/CSA | (acc. to UL 240 V) 250 Hp |
| Horsepower Rating UL/CSA | (acc. to UL 480 V) 500 Hp |
| Horsepower Rating UL/CSA | (acc. to UL 600 V) 500 Hp |
| Tightening torque | acc. IEC 60947-1 50 ... 75 N·m |
Why Proax for ABB OT800U03C?
Proax is an authorized distributor of ABB OT800U03C and one of ABB's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















