
2702663
SKU
PHX2702663
MPN
PSR-PS23-1NO-1NC-24VDC-SC
Weight
0.16 kg
This product is Not Cancellable/Not Returnable
Series PSR-PS
PSR-PS23-1NO-1NC-24VDC-SC - Coupling relay
Coupling relay for SIL 3 high and low-demand applications, couples digital output signals to the I/O, 1 enabling current path, 1 confirmation current path, safe state off applications, test pulse filter, fixed screw terminal block
- Force-guided contacts in accordance with EN 50205
- Easy proof test according to IEC 61508
- Suitable for high and low-demand applications up to SIL 3 in accordance with IEC 61508, IEC 61511, and EN 50156
- Low housing width of just 6.8 mm
- Long service life thanks to filtering of controller test pulses
- 1 enabling current path, 1 diagnostic current path
- Integrated DCS test pulse filter
- Corrosion protection through protective coating on the PCB
Technical Specifications
Utilization restriction
| CCCex note | Use in potentially explosive areas is not permitted in China. |
Product properties
| Product family | PSRmini |
| Application | Safe switch off |
| Application | High demand |
| Application | Low demand |
| Application | Ex |
| Mechanical service life | 10x 10⁶ cycles |
| Relay type | Electromechanical relay with force-guided contacts in accordance with IEC/EN 61810-3 |
Times
| Typ. starting time with Us | < 70 ms (with Us when controlled via A1) |
| Typical release time | < 10 ms (when controlled via A1) |
| Recovery time | 500 ms |
Electrical properties
| Maximum power dissipation for nominal condition | 3.49 W (IL² = 36 A²) |
| Nominal operating mode | 100% operating factor |
Air clearances and creepage distances between the power circuits
| Rated Insulation Voltage | 250 V AC |
| Rated surge voltage/insulation | Basic insulation 4 kV between all current paths and housing |
| Rated surge voltage/insulation | Safe isolation, 6 kV reinforced insulation from the control circuit and confirmation current path to the enabling current path |
Supply
| Designation | A1/A2 |
| Rated control circuit supply voltage US | 19.2 V DC ... 30 V DC |
| Rated control circuit supply voltage US | 24 V DC -20 % / +25 % |
| Rated control supply current IS | typ. 45 mA |
| Power consumption at US | typ. 1.08 W |
| Inrush Current | typ. 120 mA (Δt <10 ms at Us) |
| Filter time | max. 2 ms (at A1-A2 in the event of voltage dips at Us) |
| Filter time | max. 2 ms (at A1-A2; low test pulse width) |
| Filter time | > 30 ms (at A1-A2; low test pulse rate) |
| Filter time | max. 2 ms (at A1-A2; high test pulse width) |
| Filter time | > 1 s (at A1-A2; high test pulse rate) |
| Protective circuit | Serial protection against polarity reversal; 35 V suppressor diode |
Relay: Enabling current path
| Output description | 2 N/O contacts in series, without delay, floating |
| Number of Outputs | 1 (safety-related N/O contacts: 13/14) |
| Contact switching type | 1 enabling current path |
| Contact Material | AgSnO2 |
| Switching voltage | min. 12 V AC/DC |
| Switching voltage | max. 250 V AC/DC (Observe the load curve) |
| Switching capacity | min. 60 mW |
| Inrush Current | min. 3 mA |
| Inrush Current | max. 6 A |
| Switching capacity in accordance with IEC 60947-5-1 | 4 A (24 V (DC13)) |
| Switching capacity in accordance with IEC 60947-5-1 | 5 A (250 V (AC15)) |
| Limiting Continuous Current | 6 A (High demand) |
| Limiting Continuous Current | 4 A (Low demand) |
| Sq. Total current | 36 A2 (observe derating) |
| Switching frequency | max. 1 Hz |
| Mechanical service life | 10x 10⁶ cycles |
| Output fuse | 6 A gL/gG |
| Output fuse | 4 A gL/gG (for low-demand applications) |
Relay: Confirmation current path
| Output description | 2 N/C contacts in series, without delay, floating |
| Number of Outputs | 1 (safety-related N/C contacts: 21/22) |
| Contact switching type | 1 confirmation current path |
| Contact Material | AgCuNi, + Au |
| Switching voltage | min. 5 V DC |
| Switching voltage | max. 30 V DC |
| Switching capacity | min. 20 mW |
| Inrush Current | min. 1 mA |
| Inrush Current | max. 100 mA |
| Limiting Continuous Current | 100 mA |
| Switching frequency | max. 1 Hz |
| Mechanical service life | 10x 10⁶ cycles |
| Output fuse | 150 mA Fast-blow |
Connection technology
| pluggable | no |
Conductor connection
| Connection Method | Screw connection |
| Conductor cross section rigid | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross-section AWG | 26 ... 12 |
| Stripping length | 12 mm |
| Screw thread | M3 |
| Tightening torque | 0.5 Nm ... 0.6 Nm |
Signaling
| Status display | 1 x green LED |
| Operating voltage display | 1 x yellow LED |
Dimensions
| Width | 6.8 mm |
| Height | 93.1 mm |
| Depth | 102.5 mm |
Material specifications
| Color (Housing) | yellow (RAL 1018) |
| Housing Material | PBT |
Safety data
| Stop category | 0 |
Safety data: EN 50156-2
| Safety Integrity Level (SIL) | 3 (Reference IEC 61508) |
Safety data: IEC 61508 - High demand
| Safety Integrity Level (SIL) | 3 |
Safety data: IEC 61508 - Low demand
| Safety Integrity Level (SIL) | 3 |
Ambient conditions
| Degree of Protection | IP20 |
| Min. degree of protection of inst. location | IP54 |
| Ambient Temperature (Operation) | -40 °C ... 70 °C (observe derating) |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C ... 85 °C |
| Maximum altitude | ≤ 2000 m (Above sea level) |
| Max. permissible humidity (storage/transport) | 75 % (on average, 85% infrequently, non-condensing) |
| Max. permissible relative humidity (operation) | 75 % (on average, 85% infrequently, non-condensing) |
| Shock | 15g |
| Vibration (Operation) | 10 Hz ... 150 Hz, 2g |
ATEX
| Identification | II 3G Ex ec nC IIC T4 Gc |
| Certificate | UL 22 ATEX 2912X |
IECEx
| Identification | Ex ec nC IIC T4 Gc |
| Certificate | IECEx UL 22.0037X |
UL, USA/Canada
| Identification | cULus |
| Certificate | E140324 |
UL Ex, USA / Canada
| Identification | Class I, Zone 2, AEx nA nC IIC T4 / Ex nA nC IIC Gc T4 X |
| Identification | Class I, Div. 2, Groups A, B, C, D, T4 |
| Certificate | E360692 |
CE
| Identification | CE-compliant |
Environmental simulation test
| Identification | G3 |
| Certificate | ISA-S71.04 |
CCC / China-Ex
| Identification | Ex ec nC IIC T4 Gc |
| Certificate | 2022122304115695 |
Air clearances and creepage distances between the power circuits
| Standards/regulations | EN 60664-1, EN 60079-7, EN 60079-15 |
Mounting
| Mounting Type | DIN rail mounting |
| Assembly instructions | See derating curve |
| Mounting Position | vertical or horizontal |
Accessories
Why Proax for Phoenix Contact 2702663?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2702663 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















