
2202007
SKU
PHX2202007
MPN
EH SNAPLOCK SET WALL MOUNT OG
Weight
0.003 kg
EH SNAPLOCK SET WALL MOUNT OG - Base latch
DIN rail housing, Base latch for wall mounting, width: 28.8 mm, height: 18.7 mm, depth: 4.15 mm, color: orange (similar RAL 2003)
- Easy, tool-free mounting
- Enables easy wall mounting of housing modules
- Flammability rating HB in accordance with UL 94
Technical Specifications
Product properties
| Housing type | DIN rail housing |
| Housing series | EH |
| Product family | EH |
| Type | Base latch for wall mounting |
Dimensions
| Width | 28.8 mm |
| Height | 18.7 mm |
| Depth | 4.15 mm |
Material specifications
| Color (Housing) | orange (RAL 2003) |
| Flammability rating according to UL 94 | HB |
| Housing Material | POM |
Ambient conditions
| Ambient Temperature (Operation) | -40 °C ... 80 °C (depending on power dissipation) |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C ... 55 °C |
| Ambient temperature (assembly) | -5 °C ... 80 °C |
| Relative humidity (storage/transport) | 95 % |
Mounting
| Mounting Type | Snap in |
Why Proax for Phoenix Contact 2202007?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 2202007 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 50 |



















