
1563973
SKU
PHX1563973
MPN
SACC-E-M12MS-5CON-PG9/0,115TIN
Weight
0.013 kg
Series SACC-E-M
SACC-E-M12MS-5CON-PG9/0,115TIN - Panel feed-through
Sensor/Actuator flush-type plug, 5-pos., M12, A-coded, front/screw mounting with Pg9 thread, with 0.115 m TPE litz wire, 5 x 0.34 mm2
Technical Specifications
Product properties
| Number of Positions | 5 |
| No. of cable outlets | 1 |
| Shielded | no |
| Coding | A |
Insulation characteristics
| Overvoltage category | II |
| Degree of pollution | 3 |
Electrical properties
| Contact resistance | ≤ 3 mΩ |
| Insulation resistance | > 10 Ω |
| Nominal voltage UN | 60 V |
| Nominal current IN | 4 A |
| Max. conductor resistance | 57.6 Ω/km |
Signaling
| Status display | No |
| Status display present | No |
Material specifications
| Flammability rating according to UL 94 | V0 |
| Seal material | NBR |
| Contact Material | CuZn |
| Contact surface material | Au |
| Contact carrier material | PA 66 GF |
| Material for screw connection | Brass, nickel-plated |
| Conductor material | Tin-plated Cu litz wires |
Connection 1
| Head design | Plug |
| Head cable outlet | straight |
| Head thread type | M12 |
| Coding | A |
Cable/line
| Cable Length | 0.115 m |
| Cable Type | TPE litz wire |
| Wire diameter incl. insulation | 1.2 mm ±0.07 mm |
| Single wire, color | black, brown,blue, white, gray |
| Cable cross section | 0.34 mm² |
| Conductor material | Tin-plated Cu litz wires |
| Conductor structure signal line | 7x 0.25 mm |
| AWG Signal Line | 22 |
| Material wire insulation | TPE |
| Thickness, insulation | 0.21 mm |
| Nominal voltage, cable | 300 V |
| Test voltage, cable | 2000 V AC |
| Cable resistance | ≤ 57.6 Ω/km |
| Cable insulation resistance | ≥ 20 MΩ*km |
Ambient conditions
| Degree of Protection | IP67 |
| Degree of Protection | IP67 |
| Ambient Temperature (Operation) | -25 °C ... 90 °C (cable, fixed installation) |
| Ambient Temperature (Operation) | -25 °C ... 85 °C (Plug / socket) |
Why Proax for Phoenix Contact 1563973?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 1563973 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended
SACC-E-M12MS-4CON-PG9/0,5 FFVA - Device connector front mounting, 3-position, Pin, straight, M12, coding: A, on free cable end, Front mounting, Pg9, Individual wires, cable length: 0.5 m, 0.34 mm2, TPE litz wire, Alternative product in accordance with RoHS II without Exemption 6c (Pb < 0.1 %) item no.: 1239605
SACC-E-M12MS-4CON-M20/0,5 - Device connector front mounting, Universal, 4-position, Pin, straight, M12, coding: A, on free cable end, Front mounting, M20 x 1,5, Individual wires, cable length: 0.5 m, 0.34 mm2, TPE litz wire, Alternative product in accordance with RoHS II without Exemption 6c (Pb < 0.1 %) item no.: 1238774



















