
1420959
SKU
PHX1420959
MPN
SACC-E-MINM-5CON-NPT12-U40/1,0
Weight
0.222 kg
Series SACC-E-MINM
SACC-E-MINM-5CON-NPT12-U40/1,0 - Flush-type connector
Flush-type connector, 5-position, PVC/PVC, gray, Plug, straight, 7/8"-16UNF, on free cable end, Front mounting, with 1/2 inch-14 NPT mounting thread, Individual wires, cable length: 1 m, 0.75 mm2, CANopen®/DeviceNet™, PUR, violet
Technical Specifications
Trade restriction
| CE note | The products are offered exclusively for export outside the EU and the European Economic Area. |
Mounting
| Mounting Type | Front mounting, with 1/2 inch-14 NPT mounting thread |
Product properties
| Number of Positions | 5 |
| No. of cable outlets | 1 |
| Shielded | yes |
Insulation characteristics
| Overvoltage category | UL 2238 Section 38 |
| Degree of pollution | 3 |
Material specifications
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Housing surface material | Al anodized |
| Contact Material | Copper alloy |
| Contact surface material | Au |
| Contact carrier material | PVC |
| Material for screw connection | Anodized aluminum |
| Outer sheath, material | PVC |
Electrical properties
| Insulation resistance | ≥ 100 MΩ |
| Nominal voltage UN | 300 V AC |
| Nominal voltage UN | 300 V DC |
| Nominal current IN | 8 A |
Conductor connection
| Connection Method | Individual wires |
| Contact connection type | Pin |
| Conductor Cross Section | 0.75 mm² (2 x AWG 18 data cable) |
| Tightening torque | 10 lbf-in. |
| Tightening torque | 1.12 Nm |
Mechanical data
| Insertion/withdrawal cycles | > 500 |
Connection 1
| Head design | Plug |
| Head cable outlet | straight |
| Head thread type | 7/8"-16UNF |
Connection 2
| Head design | free cable end |
Cable/line
| Cable Length | 1 m |
| Cable Type | CANopen®/DeviceNet™, PUR, violet |
| Cable abbreviation | U40 |
| Cable structure | 2xAWG18+2xAWG15+1xAWG18 |
| Outer sheath, material | PVC |
| External sheath, color | gray |
| Wire diameter incl. insulation | 11.43 mm |
| Single wire, color | red-black, blue-white |
| Cable cross section | 0.75 mm² (2 x AWG 18 data cable) |
| Cable cross section | 1.75 mm² (2 x AWG 15 power supply) |
| Cable cross section | 0.75 mm² (1 x AWG 18 drain wire) |
| Material, inner sheath | PVC |
| Conductor structure signal line | 19 x AWG 30 |
| AWG Signal Line | 18 |
| Conductor structure, voltage supply | 19 x AWG 28 |
| AWG Power Supply | 15 |
| Material wire insulation | PVC (Power supply) |
| Material wire insulation | Foamed PE (Data) |
| Twisted pairs | 2 cores to the pair |
| Type of pair shielding | Plastic-coated aluminum foil, aluminum side outside |
| Overall twist | 2 pairs and one drain wire to the core |
| Optical shield covering | 65 % |
Ambient conditions
| Degree of Protection | IP68 |
| Degree of Protection | IP68 |
| Ambient Temperature (Operation) | -20 °C ... 80 °C (Plug) |
| Ambient Temperature (Operation) | -20 °C ... 80 °C (cable, fixed installation) |
Standards and Regulations
| Standard designation | 7/8" connector |
| Standards/specifications | UL 2238 |
| Note | Suitable for use in Class I, Division 2 Groups A, B, C, D hazardous locations according to ISA standard 12.12.01-2015, section 8.2 and 8.8.3 |
Accessories
Why Proax for Phoenix Contact 1420959?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 1420959 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















