
1415098
SKU
PHX1415098
MPN
QPD N 3PE1,5 8-13 BK
Weight
0.016 kg
Series QPD-N
QPD N 3PE1,5 8-13 BK - Nut
Nut, product family: QPD, connection method: IDC connection, number of positions: 3+PE, 0.5 mm2 ... 1.5 mm2, 690 V, 17.5 A, PA, black, external cable diameter: 10 mm ... 13 mm
- Innovative and time saving - QUICKON fast connection for time saving of up to 80 % for on-site connection
- Robust throughout: housing with IP68/IP69K and IK07 protection for a wide range of applications
Technical Specifications
General
| Type | QPD 4x1,5 |
| Color | black |
| Locking Type | Screw locking |
| Connection Method | IDC connection |
| Number of Positions | 4 |
| Connection profile | 3+PE |
| Tightening torque, union nut | 8 Nm |
| Number of Connections | 10 |
| Conductor cross section flexible min. | 0.5 mm² |
| Conductor cross section flexible max. | 1.5 mm² |
| Conductor cross section solid min. | 0.5 mm² |
| Conductor cross section solid max. | 1.5 mm² |
| Conductor cross section AWG min. | 20 |
| Conductor cross section AWG max. | 16 |
Cabel
| Structure of individual litz in acc. with VDE 0295 / smallest wire diameter | VDE 0295 class 1 to 6/min. 0.15 mm |
| Wire insulation material | PVC/PE/TPE/rubber |
| Wire diameter including insulation | 1.6 mm ... 3 mm |
| External Cable Diameter | 10 mm ... 13 mm |
| Stripping length of the sheath | 60 mm (Branch line) |
| Stripping length of the sheath | 60 mm (Master cable) |
| Position marking | 1, 2, 3, PE |
Ambient conditions
| Degree of Protection | IP66 |
| Degree of Protection | IP68 |
| Degree of Protection | IP69K |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 ... 80 |
| Temperature when conductor connected | -5 ... 50 |
Electrical characteristics
| Rated voltage (III/3) | 690 |
| Rated voltage (III/2) | 1000 |
| Rated voltage (II/2) | 1000 |
| Rated surge voltage (III/3) | 8 |
| Rated surge voltage (III/2) | 8 |
| Rated surge voltage (II/2) | 8 |
Mechanical characteristics
| QUICKON connectability | max. 10 |
| Category of shock impact | IK07 |
Material data
| Insulating material | PA |
| Flammability rating according to UL 94 | V0 |
| Overvoltage category | III |
| Category of shock impact | IK07 |
Accessories
Why Proax for Phoenix Contact 1415098?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 1415098 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















