
LC duplex
1411052
SKU
PHX1411052
FO connectors FOC-C-LCDU-GOF-MM
LC duplex connector, with long bend protection, for multi-mode 50/125 µm, beige
- suitable for quick and easy field assembly or repair
- No bonding or polishing
- Reusable connectors
- A real alternative to splicing
- Optimum attenuation values with easy assembly
- Long-term durability, thanks to the latest index matching gel
- the 8° fiber transition ensures optimum return loss (RL)
- meets IEC 61754-20 (LC) and FprEN 50377-17-1 (connectors for field assembly)
- Cleave technology
- Reusable connector
Technical Specifications
Mechanical characteristics
| Connection Method | mechanical splice |
| Cable outlet | straight |
| Locking Type | Clip locking |
| Weight | 5.6 g |
| Flammability rating according to UL 94 | V0 |
Ambient conditions
| Ambient Temperature (Operation) | -10 °C ... 60 °C (IEC 61300-2) |
| Ambient temperature (assembly) | -5 °C ... 55 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -10 °C ... 60 °C |
| Degree of Protection | IP20 |
Material data
| Housing Material | PBT |
| Width | 6 mm |
| Height | 11.2 mm |
| Length | 58.7 mm |
Electrical characteristics
| Transmission Speed | 10 Gbps |
Line characteristics
| Type of cable | for all common cable types |
| Cable Type | Fiberglass |
| Cable structure | semi-loose compact wires (STB) |
| External Cable Diameter | 0.25 mm up to 3 mm (for the wire and cable connection) |
| External sheath, color | green |
| Transmission medium | FO |
| Number of fibers | 2 |
| Fiber type | Multi-mode fiberglass |
| Fiber | GOF |
| Attenuation | ≤ 0.5 dB ((95%) according to IEC 61300-3-34) |
| Attenuation | ≤ 0.2 dB ((typical value) according to IEC 61300-3-34) |
| Tensile strength short-term/long-term | 70N (120s.) bei Aderdurchmesser >2 mm |
| cable layer type | Indoors |
Standards and Regulations
| Flame resistance | yes |
| Flammability rating according to UL 94 | V0 |
Environmental Product Compliance
| China RoHS | Environmentally friendly use period: unlimited = EFUP-e |
| China RoHS | No hazardous substances above threshold values |
Accessories
Why Proax for Phoenix Contact 1411052?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 1411052 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |



















