
OT400U04CP
By ABB
SKU
ABBOT400U04CP
MPN
1SCA022771R2300
Weight
7 kg
400A, 4 pole manual change-over switch including a black plastic IP65 I-0-II pistol type handle (see the table below), shaft and bolt set for the cable connection. Handle padlockable in the 0-position, door interlock in the I- and II- positions and when padlocked. UL version
Technical Specifications
ABB EcoSolutions
| End Of Life Disassembling Instructions | 1SCC303051M0201 |
| Environmental Information | 1SCC303050D0201 |
| Environmental Product Declaration - EPD | 1SCC303086D0201 |
Dimensions
| Product Net Width | 305 mm |
| Product Net Width | 12.01 in |
| Product Net Height | 185 mm |
| Product Net Height | 7.28 in |
| Product Net Depth / Length | 203 mm |
| Product Net Depth / Length | 7.99 in |
| Product Net Weight | 7 kg |
| Product Net Weight | 15.43 lb |
Technical
| Conventional Free-air Thermal Current (Ith) | Θ = 40 °C 400 A |
| Degree of Protection | Front IP20 |
| Distance Between Phases | Standard |
| Fourth Pole Position | Right Side |
| Fourth Pole Type | Switched - Simultaneous Function |
| Handle color | Black |
| Handle Type | Handle and shaft included |
| Mechanical Durability | 8000 cycle |
| Mounting Type | Base mounting |
| Number of Poles | 4P |
| Operating mode | Front |
| Pollution degree | 3 |
| Position of Line Terminals | Top In - Bottom Out, Bottom In - Top Out |
| Power Loss | at Rated Operating Conditions per Pole 10 W |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 12 kV |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | 1000 V |
| Rated Operational Current AC-21A (Ie) | (380 ... 415 V) 400 A |
| Rated Operational Current AC-21A (Ie) | (500 V) 400 A |
| Rated Operational Current AC-21A (Ie) | (690 V) 400 A |
| Rated Operational Current AC-22A (Ie) | (380 ... 415 V) 400 A |
| Rated Operational Current AC-22A (Ie) | (500 V) 400 A |
| Rated Operational Current AC-22A (Ie) | (690 V) 400 A |
| Rated Operational Current AC-23A (Ie) | (380 ... 415 V) 400 A |
| Rated Operational Current AC-23A (Ie) | (500 V) 400 A |
| Rated Operational Current AC-23A (Ie) | (690 V) 400 A |
| Rated Operational Current AC-31B (Ie) | (380 ... 415 V) 400 A |
| Rated Operational Current AC-33B (Ie) | (380 ... 415 V) 400 A |
| Rated Operational Voltage | Main Circuit 1000 V |
| Rated Short-time Withstand Current Low Voltage (Icw) | for 1 s 15 kiloampere rms |
| Standards | UL 98 / IEC60947-6-1 |
| Switches Operating Mechanism | Mechanism at the End of the Switch |
| Switches Operating Mechanism | 04 (Left Side) |
| Terminal Type | Screw Terminals |
| Tightening torque | acc. IEC 60947-1 30 ... 44 N·m |
| Transition Type | Open |
Technical UL/CSA
| Horsepower Rating UL/CSA | (acc. to UL 240 V) 125 Hp |
| Horsepower Rating UL/CSA | (acc. to UL 480 V) 250 Hp |
| Horsepower Rating UL/CSA | (acc. to UL 600 V) 350 Hp |
| Tightening torque | acc. IEC 60947-1 30 ... 44 N·m |
Why Proax for ABB OT400U04CP?
Proax is an authorized distributor of ABB OT400U04CP and one of ABB's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















