
OT16ET3
By ABB
SKU
ABBOT16ET3
MPN
1SCA022352R6610
Weight
0.1 kg
Including protected terminal clamps, IP 20. The handle has to be ordered separately.
Technical Specifications
Supplier Information - SEROP
| Country or Territory of Origin | Finland |
ABB EcoSolutions
| Environmental Information | 1SCC301009D0201 |
Dimensions
| Product Net Width | 43 mm |
| Product Net Height | 54 mm |
| Product Net Depth / Length | 52 mm |
| Product Net Weight | 0.10 kg |
Technical
| Cable Cross-Section | 0.75 ... 10 mm² |
| Conventional Free-air Thermal Current (Ith) | Θ = 40 °C 25 A |
| Conventional Thermal Current (Ithe) | Fully Enclosed 25 A |
| Number of Poles | 3P |
| Position of Line Terminals | Top In - Bottom Out |
| Rated Operational Current AC-21A (Ie) | (500 V) 16 A |
| Rated Operational Current AC-21A (Ie) | (380 ... 415 V) 16 A |
| Rated Operational Current AC-21A (Ie) | (690 V) 16 A |
| Rated Operational Current AC-22A (Ie) | (380 ... 415 V) 16 A |
| Rated Operational Current AC-22A (Ie) | (500 V) 16 A |
| Rated Operational Current AC-22A (Ie) | (690 V) 16 A |
| Rated Operational Current AC-23A (Ie) | (690 V) 10 A |
| Rated Operational Current AC-23A (Ie) | (500 V) 16 A |
| Rated Operational Current AC-23A (Ie) | (380 ... 415 V) 16 A |
| Rated Operational Power AC-23A (Pe) | (220 ... 240 V) 3 kW |
| Rated Operational Power AC-23A (Pe) | (400 V) 7,5 kW |
| Rated Operational Power AC-23A (Pe) | (415 V) 7,5 kW |
| Rated Operational Power AC-23A (Pe) | (500 V) 7,5 kW |
| Rated Operational Power AC-23A (Pe) | (690 V) 7,5 kW |
Technical UL/CSA
| Ampere Rating | 16 A |
| Horsepower Rating UL/CSA | (acc. to UL 200 V) 3 Hp |
| Horsepower Rating UL/CSA | (acc. to UL 208 V) 3 Hp |
| Horsepower Rating UL/CSA | (acc. to UL 240 V) 5 Hp |
| Horsepower Rating UL/CSA | (acc. to UL 480 V) 10 Hp |
| Horsepower Rating UL/CSA | (acc. to UL 600 V) 10 Hp |
Why Proax for ABB OT16ET3?
Proax is an authorized distributor of ABB OT16ET3 and one of ABB's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |



















