
OS1200L03P
By ABB
SKU
ABBOS1200L03P
MPN
1SCA105468R1001
Weight
32.19 kg
This item is ineligible for free shipping due to its size/weight.
Fusible disconnect switch, 1200A, 3-pole, class L, front operated, handle and shaft included.
Technical Specifications
ABB EcoSolutions
| ABB Site Meeting Group Waste To Landfill Target | UL 2799 Zero Waste To Landfill Validation available |
| Environmental Product Declaration - EPD | 1SCC311203D0201 |
Dimensions
| Product Net Width | 429 mm |
| Product Net Height | 426 mm |
| Product Net Depth / Length | 294 mm |
| Product Net Weight | 32.19 kg |
| Product Net Weight | 70.97 lb |
Technical
| Conventional Free-air Thermal Current (Ith) | Θ = 40 °C 1250 A |
| Conventional Thermal Current (Ithe) | Fully Enclosed 1000 A |
| Degree of Protection | acc. to IEC 60529 IP20 |
| Fuse Size | 1200 A |
| Fuse System | Class L |
| Handle Type | Pistol handle |
| Mounting Type | Base mounting |
| Number of Poles | 3P |
| Operating mode | Front |
| Pollution degree | 3 |
| Position of Line Terminals | Top In - Bottom Out, Bottom In - Top Out |
| Power Loss | at Rated Operating Conditions per Pole 75 W |
| Rated Conditional Short-Circuit Current (Inc) | (600 V AC) 200 kA |
| Rated Current (In) | Main Circuit 1200 A |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 12 kV |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | 1000 V |
| Rated Operational Current AC-21B (Ie) | (380 ... 415 V) 1250 A |
| Rated Operational Current AC-21B (Ie) | (500 V) 1250 A |
| Rated Operational Current AC-21B (Ie) | (690 V) 1250 A |
| Rated Operational Current AC-22A (Ie) | (380 ... 415 V) 1250 A |
| Rated Operational Current AC-22B (Ie) | (500 V) 1250 A |
| Rated Operational Current AC-22B (Ie) | (690 V) 1250 A |
| Rated Operational Current AC-23A (Ie) | (380 ... 415 V) 1000 A |
| Rated Operational Current AC-23B (Ie) | (500 V) 1000 A |
| Rated Operational Current AC-23B (Ie) | (690 V) 1000 A |
| Rated Operational Power AC-23A (Pe) | (220 ... 240 V) 315 kW |
| Rated Operational Power AC-23A (Pe) | (400 V) 560 kW |
| Rated Operational Power AC-23A (Pe) | (415 V) 560 kW |
| Rated Operational Power AC-23A (Pe) | (500 V) 710 kW |
| Rated Operational Power AC-23A (Pe) | (690 V) 1000 kW |
| Rated Operational Voltage | Main Circuit 600 V AC |
| Rated Short-time Withstand Current Low Voltage (Icw) | for 1 s 40 kiloampere rms |
| Standards | UL98 |
| Standards | IEC 60947-3 |
| Switches Operating Mechanism | 03 (Left Side) |
| Terminal Type | Lug terminals |
| Terminal Width | 50 mm |
| Tightening torque | 50 ... 75 N·m |
Technical UL/CSA
| Maximum Operating Voltage UL/CSA | Main Circuit 600 V AC |
| Maximum Operating Voltage UL/CSA | Main Circuit 250 V DC |
| Ampere Rating | 1200 A |
| Tightening torque | 50 ... 75 N·m |
| Tightening Torque UL/CSA | Wire-Clamp 500 in·lb |
| Tightening Torque UL/CSA | Cable Lug 480 in·lb |
Why Proax for ABB OS1200L03P?
Proax is an authorized distributor of ABB OS1200L03P and one of ABB's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 1 |
Recommended



















