
AJT3-2/10N
By Mersen
SKU
MERAJT3210N
Weight
0.044 kg
Fuse AJT - Class J - Time-delay 600VAC 500VDC 3.2A Ferrule Amp-Trap 2000®
Technical Specifications
| Frequency | 50/60 Hz |
| Ampere Rating | 3.2 A |
| Fuse Class | Class J |
| Body Insulating Material | GMG |
| Product Length | 57.2 mm |
| Speed Characteristic | Time Delay |
| Mounting | Clip |
| Connection Terminal Material | Tin-Plated Copper |
| Connection Terminal Type | Ferrule |
| Product Diameter | 20.7 mm |
| ean upc code | 782001498061 |
| rated voltage ac | 600 V |
| data/voltage | 600VAC / 500VDC |
| data/amperage | 3.2A |
| rated voltage dc | 500 V |
| Voltage type | AC/DC |
| interrupting rating ac | 200 kA |
Why Proax for Mersen AJT3-2/10N?
Proax is the authorized distributor of Mersen AJT3-2/10N. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Alternate Names | AJT3210N |
| Pack Size | 10 |
Recommended



















