
1802443
PCB header - MDSTBW 2,5/ 2-G
PCB headers, nominal cross section: 2.5 mm², color: green, nominal current: 10 A, rated voltage (III/2): 320 V, contact surface: Tin, type of contact: Male connector, number of potentials: 4, number of rows: 2, number of positions: 2, number of connections: 4, product range: MDSTBW 2,5/..-G, pitch: 5 mm, mounting: Wave soldering, pin layout: Linear pinning, solder pin [P]: 3.8 mm, number of solder pins per potential: 1, plug-in system: CLASSIC COMBICON, Pin connector pattern alignment: Standard, Locking: without, mounting: without, type of packaging: packed in cardboard, The article can be aligned to create different nos. of positions! In combination with MVSTB or FKCV plug components, both an MVSTBW (or FKCVW) and an MVSTBR plug (or FKCVR) must be used. Combination with TMSTBP plug components is not possible!
- Maximum flexibility when it comes to device design – one header for connectors with different connection technologies
- Easy PCB replacement thanks to plug-in modules
- Well-known mounting principle allows worldwide use
- Conductor connection on several levels enables higher contact density
Item properties
| Brief article description | PCB header |
| Connector system | CLASSIC COMBICON |
| Type of contact | Male connector |
| Range of articles | MDSTBW 2,5/..-G |
| Pitch | 5 mm |
| Number of Positions | 2 |
| Mounting Type | Wave soldering |
| Pin layout | Linear pinning |
| Locking | without |
| Number of rows | 2 |
| Number of Connections | 4 |
| Number of potentials | 4 |
| Pin connector pattern alignment | Standard |
Electrical parameters
| Nominal Current | 10 A |
| Nom. voltage | 320 V |
| Rated voltage (III/3) | 250 V |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated voltage (II/2) | 400 V |
| Rated surge voltage (III/3) | 4 kV |
| Rated surge voltage (III/2) | 4 kV |
| Rated surge voltage (II/2) | 4 kV |
Material data - contact
| Note | WEEE/RoHS-compliant, free of whiskers according to IEC 60068-2-82/JEDEC JESD 201 |
| Contact Material | Cu alloy |
| Surface characteristics | Tin-plated |
| Metal surface contact area (top layer) | Tin (5 - 7 µm Sn) |
| Metal surface contact area (middle layer) | Nickel (2 - 3 µm Ni) |
| Metal surface soldering area (top layer) | Tin (5 - 7 µm Sn) |
| Metal surface soldering area (middle layer) | Nickel (2 - 3 µm Ni) |
Material data - housing
| Housing color | green (6021) |
| Insulating material | PBT |
| Insulating material group | IIIa |
| CTI according to IEC 60112 | 225 |
| Flammability rating according to UL 94 | V0 |
Flange specifications
| Type of locking | without |
Dimensions for the product
| Caption | Schematische Abbildung - weitere Details siehe Produktfamilienzeichnung im Download Center |
| Length [ l ] | 22.1 mm |
| Width [ w ] | 12.5 mm |
| Height [ h ] | 31.8 mm |
| Pitch | 5 mm |
| Height (without solder pin) | 28 mm |
| Solder pin [P] | 3.8 mm |
| Pin dimensions | 1 x 1 mm |
Dimensions for PCB design
| Hole diameter | 1.4 mm |
Packaging information
| Type of packaging | packed in cardboard |
| Pieces per package | 50 |
| Denomination packing units | Pcs. |
General product information
| Type of note | Notes on operation |
| Note | In accordance with IEC 61984, COMBICON connectors have no switching power (COC). During designated use, they must not be plugged in or disconnected when carrying voltage or under load. |
Ambient conditions
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C ... 70 °C |
| Relative humidity (storage/transport) | 30 % ... 70 % |
| Ambient temperature (assembly) | -5 °C ... 100 °C |
| Ambient Temperature (Operation) | -40 °C ... 100 °C (dependent on the derating curve) |
Air clearances and creepage distances
| Clearances and creepage distances | IEC 60664-1:2007-04 |
| Specification | IEC 60664-1:2007-04 |
| Minimum clearance - inhomogeneous field (III/3) | 3 mm |
| Minimum clearance - inhomogeneous field (III/2) | 3 mm |
| Minimum clearance - inhomogeneous field (II/2) | 3 mm |
| Minimum creepage distance value (III/3) | 4 mm |
| Minimum creepage distance value (III/2) | 4 mm |
| Minimum creepage distance value (II/2) | 4 mm |
Mechanical tests (A)
| Test specification | IEC 61984 |
| Insertion strength per pos. approx. | 8 N |
| Withdraw strength per pos. approx. | 6 N |
| Polarization when inserted requirement >20 N | Test passed |
| Contact holder in insert requirements >20 N | Test passed |
Durability tests (B)
| Specification | IEC 60512-9-1:2010-03 |
| Contact resistance R1 | 2.4 mΩ |
| Insertion/withdrawal cycles | 25 |
| Contact resistance R2 | 2.5 mΩ |
| Contact resistance R2 2nd level | 2.8 mΩ |
| Impulse withstand voltage at sea level | 4.8 kV |
| Insulation resistance, neighboring positions | > 5 MΩ |
Thermal tests (C)
| Specification | IEC 60512-5-1:2002-02 |
| Number of Positions | 12 |
| Upper limiting temperature requirements <100 °C | Test passed |
Climatic tests (D)
| Specification | ISO 6988:1985-02 |
| Cold stress | -40 °C/2 h |
| Thermal stress | 100 °C/168 h |
| Corrosive stress | 0.2 dm3 SO2 on 300 dm3/40 °C/1 cycle |
| Impulse withstand voltage at sea level | 4.8 kV |
| Power-frequency withstand voltage | 2.21 kV |
Environmental and durability tests (E)
| Specification | IEC 61984:2008-10 |
| Result, degree of protection, IP code | Finger safety with IP20 test finger |
Vibration test
| Specification | IEC 60068-2-6:2007-12 |
| Frequency | 10 - 150 - 10 Hz |
| Sweep speed | 1 octave/min |
| Amplitude | 0.35 mm (10 - 60.1 Hz) |
| Acceleration | 5g (60.1 - 150 Hz) |
| Test duration per axis | 2.5 h |
Standards and Regulations
| Connection in acc. with standard | EN-VDE |
Environmental Product Compliance
| China RoHS | Environmentally friendly use period: unlimited = EFUP-e |
| China RoHS | No hazardous substances above threshold values |
Why Proax for Phoenix Contact 1802443?
Proax is an authorized distributor of Phoenix Contact 1802443 and one of Phoenix Contact's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
| Pack Size | 50 |



















