
P9MMN4T
By ABB
SKU
ABBP9MMN4T
MPN
1SFA184721R9006
Weight
0.091 kg
The P9MMN4T Joystick is: Modular metal - Joystick with holder - 4-position - Momentary - Joystick without latching function - Black - Non-illuminated - Metal
This Joystick is part of ABB's modular metal range designed for mining, construction and heavy industry applications, combining the highest reliability with the full flexibility of a modular range.
Technical Specifications
Dimensions
| Product Net Width | 29.7 mm |
| Product Net Height | 44.5 mm |
| Product Net Depth / Length | 97.5 mm |
| Product Net Weight | 0.091 kg |
Technical
| Ambient Air Temperature | Operation -30 ... 70 °C |
| Ambient Air Temperature | Storage -40 ... +70 °C |
| Color | Black |
| Actuator Type | Joystick without latching function |
| Bezel Material | Metal |
| Illumination | Non-illuminated |
| Function | Momentary |
| Sub-Function | 4-position |
| Maintained Positions | B |
| Spring Return From | A and C and D and E to B |
| Enclosure Type NEMA | Type1 |
| Enclosure Type NEMA | Type12 |
| Enclosure Type NEMA | Type13 |
| Enclosure Type NEMA | Type3 |
| Enclosure Type NEMA | Type3R |
| Enclosure Type NEMA | Type3S |
| Enclosure Type NEMA | Type4 |
| Enclosure Type NEMA | Type4X |
| Mechanical Durability | 0.5 million |
Why Proax for ABB P9MMN4T?
Proax is an authorized distributor of ABB P9MMN4T and one of ABB's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 10 |



















