
P9B10FN
By ABB
SKU
ABBP9B10FN
MPN
1SFA187013R8301
Weight
0.013 kg
The P9B10FN Contact Block is: Modular metal - Contact Block - Brown - Front mounting - 1 NO
This Contact Block is part of ABB's modular metal range designed for mining, construction and heavy industry applications, combining the highest reliability with the full flexibility of a modular range.
Technical Specifications
Dimensions
| Product Net Width | 9.6 mm |
| Product Net Height | 39.5 mm |
| Product Net Depth / Length | 48 mm |
| Product Net Weight | 0.013 kg |
Technical
| Ambient Air Temperature | Operation -30 ... 70 °C |
| Ambient Air Temperature | Storage -40 ... +70 °C |
| Color | Brown |
| Mounting Type | Front mounting |
| Number of Auxiliary Contacts NO | 1 |
| Pollution degree | 3 |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | 690 V |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 4 kV |
| Connecting Capacity | Flexible with Ferrule 1 x 0.75...2.5 mm² |
| Connecting Capacity | Flexible with Ferrule 2 x 0.75...2.5 mm² |
| Connecting Capacity | Flexible with Insulated Ferrule 1 x 0.75...2.5 mm² |
| Connecting Capacity | Flexible with Insulated Ferrule 2 x 0.75...2.5 mm² |
| Connecting Capacity | Flexible 1 x 0.75 ... 2.5 mm² |
| Connecting Capacity | Flexible 2 x 0.75 ... 2.5 mm² |
| Connecting Capacity | Solid 1 x 0.75...2.5 mm² |
| Connecting Capacity | Solid 2 x 0.75...2.5 mm² |
| Connection Type | Faston |
| Terminal Type | Faston |
| Tightening torque | 0.9 N·m |
| Wire Stripping Length | 10 mm |
Technical UL/CSA
| Connecting Capacity UL/CSA | 1x 18...14 AWG |
| Connecting Capacity UL/CSA | 2x 18...14 AWG |
Why Proax for ABB P9B10FN?
Proax is an authorized distributor of ABB P9B10FN and one of ABB's largest distributors in North America. Our highly skilled in-house technical team is ready to assist with any technical needs.
Have a question in mind? to help you get the right product as quickly as possible for your project. We're always here to help!
Short Lead Time
Highly Trained Staff
Live Chat
Technical Support
Local Inventory
60+ Years Experience
Additional Information
| Pack Size | 10 |



















