
S801N-C125
By ABB
SKU
ABBS801NC125
Weight
0.268 kg
The S801N-C125 is a 1-pole High Performance Circuit breaker with C-characteristic, with cage terminal and a rated current of 125 A. It is a current limiting device with a maximum breaking capacity of 36kA at 240/415V. It can be used for voltages up to 400/690V and in DC as well. It has two different tripping mechanisms, the thermal tripping mechanism for overload protection and the electromechanic tripping mechanism for short circuit protection. The S801N-C125 complies with IEC/EN 60947-2 and allows the use for industrial applications. It has numerous of approvals, therefore it can be used worldwide. The extensive range of accessory makes the use of S801N-C125 more comfortable. Due to the fast arc extinction of S801N-C125 your application will be secured.
Spécifications techniques
Technique
| Normes et standards | IEC/EN 60947-2, IEC/EN 60898-1 |
| Tripping Characteristic | C |
| Type of Residual Current | standard version |
| Tension nominale (Ur) | acc. to IEC 60947-2 400 V AC, acc. to IEC 60947-2 125 V DC, acc. to IEC 60898-1 230/400 V AC |
| Tension | acc. to IEC 60947-2 400 V AC, acc. to IEC 60947-2 125 V DC, acc. to IEC 60898-1 230/400 V AC |
| Tension assignée d’isolement (Ui) | acc. to IEC/EN 60664-1 690 V |
| Tension assignée de tenue aux chocs (Uimp) | 8 kV |
| Type de tension | AC/DC |
| Courant nominal (IN) | 125 A |
| Courant nominal de fonctionnement (Ie) | 125 A |
| Pouvoir assigné de coupure ultime en court-circuit (Icu) | (240 / 415 V AC) 36 kA, (254 / 440 V AC) 20 kA, (400 / 690 V AC) 4.5 kA, (125 V DC) 20 kA, (230 V) 36 kA |
| Rated Conditional Short-Circuit Current (Inc) | (230 V) 36 kA, (400 V) 36 kA |
| Pourvoir assigné de coupure de service en court-circuit (Ics) | (240 / 415 V AC) 30 kA, (254 / 440 V AC) 10 kA, (400 / 690 V AC) 3 kA, (125 V DC) 20 kA |
| Fréquence (f) | 50 ... 60 Hz |
| Fréquence assignée (f) | 50...60 Hz |
| Power Loss | 9.4 W, at Rated Operating Conditions per Pole 9.4 W |
| Contact Position Indication | ON / OFF / TRIP |
| Classe de limitation d'énergie | 3 |
| Electrical Endurance | 4000 cycle |
| Mechanical Endurance | 6000 cycle |
| Nombre de pôles | 1 |
| Number of Protected Poles | 1 |
| Catégorie de surtension | IV |
| Couple de serrage | 3.5 N·m, 31 in·lb |
| Type de libération | C |
| Actuator Marking | I / O |
| Qualité du matériau | Insulation group I, RAL 7035 |
| Montage sur rail DIN | TH35-15 (35 x 15 mm Mounting Rail) acc. to IEC 60715, TH35-7.5 (35 x 7.5 mm Mounting Rail) acc. to IEC 60715 |
| Type d'encastrement | tous |
| Recommended Screw Driver | Pozidriv 2 |
| Accessories Available | Oui |
| Remarques | Connection from top and bottom, Connecting with CU only, IP40 in enclosure with cover, Cage terminal with captive screw |
| Connecting Capacity | Flexible 0...50 mm², Rigid 0...70 mm² |
| Type de borne | Bornes à vis |
Environnement
| Température extérieure | -25...60 °C |
| Température de l’air ambiant | Operation -25...60 °C |
| Reference Ambient Air Temperature | acc. to IEC60947-2 30 °C, acc. to EN60898-1 30 °C |
| Indice de protection | IP20 |
| Degré de pollution | 3 |
| Resistance to Vibrations acc. to IEC 60068-2-6 | 2 - 13.2 Hz / 1mm, 13.2 - 100Hz / 0.7g, with load 100% x Ie |
| Résistance aux chocs selon CEI 60068-2-27 | 5 g, 30 ms |
| Statut RoHS | Following EU Directive 2011/65/EU |
Dimensions
| Width in Number of Modular Spacings | 1.5 |
| Produit Largeur Net | 27 mm |
| Produit Hauteur Net | 95 mm |
| Produit Longueur Net | 82,5 mm |
| Poids net | 245 g |
| Taille | 1 module |
| Profondeur d'encastrement (t2) | 82,5 mm |
Pourquoi Proax pour ABB S801N-C125?
Proax est un distributeur autorisé de ABB S801N-C125 et l'un des plus grands distributeurs de ABB en Amérique du Nord. Notre équipe technique interne, qui est hautement qualifiée, est prête à répondre à vos besoins techniques!
Avez-vous une question? pour vous aider à obtenir le bon produit le plus rapidement possible pour votre projet. Nous sommes toujours là pour vous aider!
Délai de livraison court
Personnel qualifié
Chat en direct
Support technique
Inventaire local
60+ ans d'expérience
Informations complémentaires
| Autres noms | S801NC125 |
| Taille de l'emballage | 1 |
Recommandé
The S801N-C10 is a 1-pole High Performance Circuit breaker with C-characteristic, with cage terminal and a rated current of 10 A. It is a current limiting device with a maximum breaking capacity of 36kA at 240/415V. It can be used for voltages up to 400/690V and in DC as well. It has two different tripping mechanisms, the thermal tripping mechanism for overload protection and the electromechanic tripping mechanism for short circuit protection. The S801N-C10 complies with IEC/EN 60898-1 and IEC/EN 60947-2 and allows the use for residential, commercial and industrial applications. It has numerous of approvals, therefore it can be used worldwide. The extensive range of accessory makes the use of S801N-C10 more comfortable. Due to the fast arc extinction of S801N-C10 your application will be secured.
The S801N-C16 is a 1-pole High Performance Circuit breaker with C-characteristic, with cage terminal and a rated current of 16 A. It is a current limiting device with a maximum breaking capacity of 36kA at 240/415V. It can be used for voltages up to 400/690V and in DC as well. It has two different tripping mechanisms, the thermal tripping mechanism for overload protection and the electromechanic tripping mechanism for short circuit protection. The S801N-C16 complies with IEC/EN 60898-1 and IEC/EN 60947-2 and allows the use for residential, commercial and industrial applications. It has numerous of approvals, therefore it can be used worldwide. The extensive range of accessory makes the use of S801N-C16 more comfortable. Due to the fast arc extinction of S801N-C16 your application will be secured.
The S801N-C32 is a 1-pole High Performance Circuit breaker with C-characteristic, with cage terminal and a rated current of 32 A. It is a current limiting device with a maximum breaking capacity of 36kA at 240/415V. It can be used for voltages up to 400/690V and in DC as well. It has two different tripping mechanisms, the thermal tripping mechanism for overload protection and the electromechanic tripping mechanism for short circuit protection. The S801N-C32 complies with IEC/EN 60898-1 and IEC/EN 60947-2 and allows the use for residential, commercial and industrial applications. It has numerous of approvals, therefore it can be used worldwide. The extensive range of accessory makes the use of S801N-C32 more comfortable. Due to the fast arc extinction of S801N-C32 your application will be secured.
The S801N-C80 is a 1-pole High Performance Circuit breaker with C-characteristic, with cage terminal and a rated current of 80 A. It is a current limiting device with a maximum breaking capacity of 36kA at 240/415V. It can be used for voltages up to 400/690V and in DC as well. It has two different tripping mechanisms, the thermal tripping mechanism for overload protection and the electromechanic tripping mechanism for short circuit protection. The S801N-C80 complies with IEC/EN 60947-2 and allows the use for industrial applications. It has numerous of approvals, therefore it can be used worldwide. The extensive range of accessory makes the use of S801N-C80 more comfortable. Due to the fast arc extinction of S801N-C80 your application will be secured.



















