
CB1-632B
By ABB
SKU
ABBCB1632B
MPN
1SFA619600R6326
Weight
0.021 kg
The CB1-632B Buzzer is: Compact - Buzzer - Pulsating sound without light - Black - Non-illuminated - 110 ... 130 V
This Buzzer is part of ABB's compact range, the most efficient all-in-one solution available, reducing installation time and cost.
The compact range has a high level of dust and water resistance.
Spécifications techniques
Dimensions
| Produit Largeur Net | 0.03 m |
| Produit Hauteur Net | 0.03 m |
| Produit Longueur Net | 0.055 m |
| Poids net | 0,021 kg |
Technique
| Température de l’air ambiant | Operation -25 ... +70 °C, Storage -40 ... +85 °C |
| Couleur | Noir |
| Voyant | Non éclairé |
| Fonction | Pulsating sound without light |
| Indice de protection | Front IP66, Front IP67, Front IP69K, Terminals IP20 |
| Classe de protection (NEMA) | Type1, Type12, Type13, Type3R, Type4, Type4X |
| Degré de pollution | 3 |
| Fréquence assignée (f) | 50 / 60 Hz |
| Tension | Supply Circuit 110 ... 130 V DC |
| Niveau sonore dB (A) | 80 dB |
| Connecting Capacity | Flexible with Ferrule 1 x 0.75...2.5 mm², Flexible with Ferrule 2 x 0.75...2.5 mm², Flexible with Insulated Ferrule 1 x 0.75...2.5 mm², Flexible with Insulated Ferrule 2 x 0.75...2.5 mm², Flexible 1 x 0.75 ... 2.5 mm², Flexible 2 x 0.75 ... 2.5 mm², Solid 1 x 0.75...2.5 mm², Solid 2 x 0.75...2.5 mm² |
| Type de raccordement | Screw Clamp |
| Type de borne | Bornes à vis |
| Couple de serrage | 0.9 N·m |
| Wire Stripping Length | 8 mm |
Technique UL/CSA
| Connecting Capacity UL/CSA | 1x 18...14 AWG, 2x 18...14 AWG |
Environnement
| Statut RoHS | Following EU Directive 2011/65/EU and Amendment 2015/863 July 22, 2019 |
| Date RoHS | 635 4 |
| Informations RoHS | 2CMT2015-005451 |
| DEEE B2C / B2B | Business To Business |
Pourquoi Proax pour ABB CB1-632B?
Proax est un distributeur autorisé de ABB CB1-632B et l'un des plus grands distributeurs de ABB en Amérique du Nord. Notre équipe technique interne, qui est hautement qualifiée, est prête à répondre à vos besoins techniques!
Avez-vous une question? pour vous aider à obtenir le bon produit le plus rapidement possible pour votre projet. Nous sommes toujours là pour vous aider!
Délai de livraison court
Personnel qualifié
Chat en direct
Support technique
Inventaire local
60+ ans d'expérience
Informations complémentaires
| Autres noms | CB1632B |
| Taille de l'emballage | 10 |
Recommandé
The CB1-633B Buzzer is: Compact - Buzzer - Pulsating sound without light - Black - Non-illuminated - 230V ACThis Buzzer is part of ABB's compact range, the most efficient all-in-one solution available, reducing installation time and cost.The compact range has a high level of dust and water resistance.
The CB1-631B Buzzer is: Compact - Buzzer - Pulsating sound without light - Black - Non-illuminated - 110 ... 130 VThis Buzzer is part of ABB's compact range, the most efficient all-in-one solution available, reducing installation time and cost.The compact range has a high level of dust and water resistance.
The CB1-622B Buzzer is: Compact - Buzzer - Continuous sound without light - Black - Non-illuminated - 110 ... 130 VThis Buzzer is part of ABB's compact range, the most efficient all-in-one solution available, reducing installation time and cost.The compact range has a high level of dust and water resistance.
The CB1-623B Buzzer is: Compact - Buzzer - Continuous sound without light - Black - Non-illuminated - 230V ACThis Buzzer is part of ABB's compact range, the most efficient all-in-one solution available, reducing installation time and cost.The compact range has a high level of dust and water resistance.
The CB1-621B Buzzer is: Compact - Buzzer - Continuous sound without light - Black - Non-illuminated - 110 ... 130 VThis Buzzer is part of ABB's compact range, the most efficient all-in-one solution available, reducing installation time and cost.The compact range has a high level of dust and water resistance.
The CB1-620B Buzzer is: Compact - Buzzer - Continuous sound without light - Black - Non-illuminated - 24 VThis Buzzer is part of ABB's compact range, the most efficient all-in-one solution available, reducing installation time and cost.The compact range has a high level of dust and water resistance.
The CB1-612R Buzzer is: Compact - Buzzer - Pulsating sound with pulsating light - Red - Illuminated - 110 ... 130 VThis Buzzer is part of ABB's compact range, the most efficient all-in-one solution available, reducing installation time and cost.The compact range has a high level of dust and water resistance.
The CB1-611R Buzzer is: Compact - Buzzer - Pulsating sound with pulsating light - Red - Illuminated - 110 ... 130 VThis Buzzer is part of ABB's compact range, the most efficient all-in-one solution available, reducing installation time and cost.The compact range has a high level of dust and water resistance.
The CB1-610R Buzzer is: Compact - Buzzer - Pulsating sound with pulsating light - Red - Illuminated - 24 VThis Buzzer is part of ABB's compact range, the most efficient all-in-one solution available, reducing installation time and cost.The compact range has a high level of dust and water resistance.
The CB1-611Y Buzzer is: Compact - Buzzer - Pulsating sound with pulsating light - Yellow - Illuminated - 110 ... 130 VThis Buzzer is part of ABB's compact range, the most efficient all-in-one solution available, reducing installation time and cost.The compact range has a high level of dust and water resistance.
The CB1-602G Buzzer is: Compact - Buzzer - Continuous sound with continuous light - Green - Illuminated - 110 ... 130 VThis Buzzer is part of ABB's compact range, the most efficient all-in-one solution available, reducing installation time and cost.The compact range has a high level of dust and water resistance.
The CB1-610Y Buzzer is: Compact - Buzzer - Pulsating sound with pulsating light - Yellow - Illuminated - 24 VThis Buzzer is part of ABB's compact range, the most efficient all-in-one solution available, reducing installation time and cost.The compact range has a high level of dust and water resistance.
The CB1-601G Buzzer is: Compact - Buzzer - Continuous sound with continuous light - Green - Illuminated - 110 ... 130 VThis Buzzer is part of ABB's compact range, the most efficient all-in-one solution available, reducing installation time and cost.The compact range has a high level of dust and water resistance.
The CB1-600G Buzzer is: Compact - Buzzer - Continuous sound with continuous light - Green - Illuminated - 24 VThis Buzzer is part of ABB's compact range, the most efficient all-in-one solution available, reducing installation time and cost.The compact range has a high level of dust and water resistance.



















