
MTS2-10B
By ABB
SKU
ABBMTS210B
MPN
1SFA611301R1006
Weight
0.021 kg
The MTS2-10B Toggle Switch is: 3-position - Momentary - Toggle switch - Black - Non-illuminated - Black Plastic - No contact block
This Toggle Switch is part of ABB's modular plastic range, the most versatile range with a high level of flexibility and market-leading electrical ratings. Engineered for total reliability, longer lifetime, and highest mechanical durability. Self-cleaning contacts ensure reliable operation without the need for maintenance, increasing uptime. A high degree of protection guarantees reliability in extreme environments. The innovative design simplifies the entire process, from selection to easy and quick, tool-free installation. The perfect solution for every application.
Documents
Spécifications techniques
Dimensions
| Produit Largeur Net | 0.03 m |
| Produit Hauteur Net | 0.03 m |
| Produit Longueur Net | 0.058 m |
| Poids net | 0,021 kg |
Technique
| Température de l’air ambiant | Operation -25 ... +70 °C, Storage -40 ... +85 °C |
| Couleur | Noir |
| Actuator Type | Toggle switch |
| Bezel Material | Black Plastic |
| Voyant | Non éclairé |
| Fonction | Momentané |
| Sub-Function | 3-position |
| Spring Return From | A and C to B |
| Indice de protection | Front IP66 |
| Classe de protection (NEMA) | Type1, Type12, Type13, Type3R, Type4, Type4X |
| Durabilite mecanique | 1 million |
Environnement
| Statut RoHS | Following EU Directive 2011/65/EU and Amendment 2015/863 July 22, 2019 |
| Date RoHS | 0635 4 |
| Informations RoHS | 2CMT2015-005452 |
| DEEE B2C / B2B | Business To Business |
Pourquoi Proax pour ABB MTS2-10B?
Proax est un distributeur autorisé de ABB MTS2-10B et l'un des plus grands distributeurs de ABB en Amérique du Nord. Notre équipe technique interne, qui est hautement qualifiée, est prête à répondre à vos besoins techniques!
Avez-vous une question? pour vous aider à obtenir le bon produit le plus rapidement possible pour votre projet. Nous sommes toujours là pour vous aider!
Délai de livraison court
Personnel qualifié
Chat en direct
Support technique
Inventaire local
60+ ans d'expérience
Informations complémentaires
| Autres noms | MTS210B |
| Taille de l'emballage | 1 |
Recommandé
The MTS2-30B Toggle Switch is: 3-position - Maintained - Toggle switch - Black - Non-illuminated - Chrome Metal - No contact blockThis Toggle Switch is part of ABB's modular plastic range, the most versatile range with a high level of flexibility and market-leading electrical ratings. Engineered for total reliability, longer lifetime, and highest mechanical durability. Self-cleaning contacts ensure reliable operation without the need for maintenance, increasing uptime. A high degree of protection guarantees reliability in extreme environments. The innovative design simplifies the entire process, from selection to easy and quick, tool-free installation. The perfect solution for every application.



















