
MCRA031ATJ
By ABB
SKU
ABBMCRA031ATJ
MPN
1SAH100013R9900
Weight
0.17 kg
The MCRA031ATJ mini contactor relay is a dimension optimized 4 pole contactor relay with screw terminals. This device is a great solution when high performances are needed but the space is limited. Mini contactors are used in residential buldings, commercial buildings and industrial applications for switching of control signals up to 6 A / 240 V (AC-15). The product is suitable for wall or rail mounting.
Spécifications techniques
Dimensions
| Produit Largeur Net | 45 mm |
| Produit Longueur Net | 56 mm |
| Produit Hauteur Net | 48 mm |
| Poids net | 0,17 kg |
Technique
| Coil Consumption | Average Holding Value 50 Hz 5.3 V·A, Average Pull-in Value 50 Hz 5.3 V·A |
| Plage d'utilisation de la bobine selon | (acc. to IEC 60947-5-1) for AC supply 0.85 ... 1.1 x Uc (at θ ≤ 55 °C) |
| Connecting Capacity Auxiliary Circuit | Flexible with Ferrule 1x 0.75 ... 2.5 mm², Flexible with Ferrule 2x 0.75 ... 1.5 mm², Flexible with Insulated Ferrule 1x 0.75 ... 2.5 mm², Flexible with Insulated Ferrule 2x 0.75 ... 1.5 mm², Flexible 1/2x 0.75 ... 2.5 mm², Rigid 1x 0.75 ... 4 mm², Rigid 2x 0.75 ... 2.5 mm² |
| Connecting Capacity Control Circuit | Flexible with Ferrule 1x 0.75 ... 2.5 mm², Flexible with Ferrule 2x 0.75 ... 1.5 mm², Flexible with Insulated Ferrule 1x 0.75 ... 2.5 mm², Flexible with Insulated Ferrule 2x 0.75 ... 1.5 mm², Flexible 1/2x 0.75 ... 2.5 mm², Rigid 1/2x 0.75 ... 2.5 mm² |
| Maximum Electrical Switching Frequency | (AC-15) 360 cycles per hour, (DC-13) 360 cycles per hour |
| Durabilite mecanique | 10000000 cycle |
| Mini Contactor Type | Mini Contactor Relay |
| Minimum Mounting Distance | Other Device Same Type, Horizontal 0 mm |
| Minimum Switching Capacity | Auxiliary Circuit 17 V, Auxiliary Circuit 5 mA |
| Type d'encastrement | 1 ... 6 |
| Type de montage | DIN-Rail, Screw |
| Montage sur rail DIN | TH35-15 (35 x 15 mm Mounting Rail) acc. to IEC 60715, TH35-7.5 (35 x 7.5 mm Mounting Rail) acc. to IEC 60715 |
| Number of Auxiliary Contacts NC | 1 |
| Number of Auxiliary Contacts NO | 3 |
| Number of Main Contacts NC | 0 |
| Number of Main Contacts NO | 0 |
| Nombre de pôles | 0 |
| Power Loss | at Rated Operating Conditions per Pole 0.4 W |
| Rated Control Circuit Voltage (Uc) | 50 Hz 110 ... 115 V AC, 60 Hz 110 ... 120 V AC |
| Fréquence assignée (f) | Circuit auxiliaire 50 Hz, Circuit auxiliaire 60 Hz, Circuit auxiliaire DC, Circuit de commande 50 Hz, Circuit de commande 60 Hz |
| Tension assignée de tenue aux chocs (Uimp) | Circuit auxiliaire 6 kV |
| Tension assignée d’isolement (Ui) | 750 V |
| Courant assignée d’emploi AC-15 (Ie) | (240 V) 6 A, (400 V) 4 A, (500 V) 2.5 A, (690 V) 1.5 A |
| Courant assignée d’emploi DC-13 (Ie) | (24 V) 5 A, (48 V) 2.5 A, (125 V) 0.55 A, (250 V) 0.3 A, (440 V) 0.15 A |
| Tension | Circuit auxiliaire 690 V AC, Circuit auxiliaire 440 V DC |
| Recommended Screw Driver | Pozidriv 2 |
| Dispositif de protection contre les courts-circuits | gG Type Fuses 10 A |
| Normes et standards | IEC/EN 60947-1, IEC/EN 60947-5-1, UL 60947-1, UL 60947-5-1 |
| Type de borne | Bornes à vis |
| Couple de serrage | Auxiliary Circuit 0.8 ... 1.0 N·m, Control Circuit 0.8 N·m |
| Wire Stripping Length | Auxiliary Circuit 9 mm, Control Circuit 9 mm |
Technique UL/CSA
| Connecting Capacity Auxiliary Circuit UL/CSA | Stranded 1/2x 18-12 AWG |
| Contact Rating UL/CSA | A600, Q600 |
| General Use Rating UL/CSA | (600 V AC) 10 A |
| Maximum Operating Voltage UL/CSA | 600 V AC |
| Pilot Duty UL/CSA | A600, Q600, A600, Q600 |
| Tightening Torque UL/CSA | Auxiliary Circuit 7 in·lb, Control Circuit 7 in·lb, Main Circuit 7 in·lb |
Environnement
| Température de l’air ambiant | Operation -40 ... +70 °C, Storage -55 ... +80 °C |
| Courant thermique conventionnel à l’air libre (Ith) | Auxiliary Circuit 10 A |
| Indice de protection | Auxiliary Circuit Terminals IP20, Control Circuit Terminals IP20, Main Circuit Terminals IP20 |
| Altitude de fonctionnement maximale autorisée | 3000 m |
| Résistance aux chocs selon CEI 60068-2-27 | 11 ms Pulse 25g |
| Resistance to Vibrations acc. to IEC 60068-2-6 | 5g / 3 ... 150 Hz |
| Informations RoHS | 2CMT2021-006277 |
| DEEE B2C / B2B | Business To Business |
Pourquoi Proax pour ABB MCRA031ATJ?
Proax est un distributeur autorisé de ABB MCRA031ATJ et l'un des plus grands distributeurs de ABB en Amérique du Nord. Notre équipe technique interne, qui est hautement qualifiée, est prête à répondre à vos besoins techniques!
Avez-vous une question? pour vous aider à obtenir le bon produit le plus rapidement possible pour votre projet. Nous sommes toujours là pour vous aider!
Délai de livraison court
Personnel qualifié
Chat en direct
Support technique
Inventaire local
60+ ans d'expérience
Informations complémentaires
| Taille de l'emballage | 1 |
Recommandé
The MCRA022ATJ mini contactor relay is a dimension optimized 4 pole contactor relay with screw terminals. This device is a great solution when high performances are needed but the space is limited. Mini contactors are used in residential buldings, commercial buildings and industrial applications for switching of control signals up to 6 A / 240 V (AC-15). The product is suitable for wall or rail mounting.
The MCRA040ATJ mini contactor relay is a dimension optimized 4 pole contactor relay with screw terminals. This device is a great solution when high performances are needed but the space is limited. Mini contactors are used in residential buldings, commercial buildings and industrial applications for switching of control signals up to 6 A / 240 V (AC-15). The product is suitable for wall or rail mounting.
The MCRA022ATN mini contactor relay is a dimension optimized 4 pole contactor relay with screw terminals. This device is a great solution when high performances are needed but the space is limited. Mini contactors are used in residential buldings, commercial buildings and industrial applications for switching of control signals up to 6 A / 240 V (AC-15). The product is suitable for wall or rail mounting.
The MCRA040ATN mini contactor relay is a dimension optimized 4 pole contactor relay with screw terminals. This device is a great solution when high performances are needed but the space is limited. Mini contactors are used in residential buldings, commercial buildings and industrial applications for switching of control signals up to 6 A / 240 V (AC-15). The product is suitable for wall or rail mounting.
The MCRA022ATW mini contactor relay is a dimension optimized 4 pole contactor relay with screw terminals. This device is a great solution when high performances are needed but the space is limited. Mini contactors are used in residential buldings, commercial buildings and industrial applications for switching of control signals up to 6 A / 240 V (AC-15). The product is suitable for wall or rail mounting.
The MCRA013ATJ mini contactor relay is a dimension optimized 4 pole contactor relay with screw terminals. This device is a great solution when high performances are needed but the space is limited. Mini contactors are used in residential buldings, commercial buildings and industrial applications for switching of control signals up to 6 A / 240 V (AC-15). The product is suitable for wall or rail mounting.
The MCRA013ATW mini contactor relay is a dimension optimized 4 pole contactor relay with screw terminals. This device is a great solution when high performances are needed but the space is limited. Mini contactors are used in residential buldings, commercial buildings and industrial applications for switching of control signals up to 6 A / 240 V (AC-15). The product is suitable for wall or rail mounting.
The MCRA004ATJ mini contactor relay is a dimension optimized 4 pole contactor relay with screw terminals. This device is a great solution when high performances are needed but the space is limited. Mini contactors are used in residential buldings, commercial buildings and industrial applications for switching of control signals up to 6 A / 240 V (AC-15). The product is suitable for wall or rail mounting.



















