
En Vedette
MEP4-0
By ABB
SKU
ABBMEP40
MPN
1SFA611814R1000
Weight
0.309 kg
MEP4-0 Enclosure isfour seats empty grey pastic enclosure This enclosure can fit both modular and compact range. Modular range can be with the unique possibility to mount up to 5 contact blocks assigned to one operator. Degree of protection: IP66 UL/NEMAtype 1, 3R, 4, 4X, 12, 13
Documents
Spécifications techniques
Dimensions
| Produit Largeur Net | 0.221 m |
| Produit Longueur Net | 0.075 m |
| Produit Hauteur Net | 0.061 m |
| Poids net | 0,309 kg |
Technique
| Type d'accessoire | Enceinte |
| Couleur | Dark grey/Light grey |
| Classe de protection (NEMA) | Type1, Type12, Type13, Type3R, Type4, Type4X |
| Qualité du matériau | Plastique |
| Adapté pour | MP1, MP2, MP3, MP4, MPM1, KP6, M2SS1, M2SS2, M2SS3, M2SS4, M2SS5, M2SS6, M3SS1, M3SS2, M3SS3, M3SS4, M3SS5, M3SS6, M3SS7, M3SS8, M3SSC1, M3SSC2, M3SSC3, M3SSC4, M3SSC5, M3SSC6, M3SSC7, M3SSC8, M2SSK1, M2SSK2, M2SSK3, M2SSK4, M3SSK1, M3SSK2, M3SSK3, MTS1, MTS2, MTS3, MJS, CP1, CP2, CP3, CP4, CP11, CP12, CP33, C2SS1, C2SS2, C2SS3, CPM3, CL, CL2, CB1, CP6, P9MP, P9MS, P9ME, P9ML, P9MM, P9MC, P9MSC, P9MPS |
| Adapté pour la classe de produit | Pilot Devices |
Environnement
| Température de l’air ambiant | Operation -25 ... +70 °C, Storage -40 ... +85 °C |
| Indice de protection | Front IP66, Housing IP66 |
| Matériau | Plastique |
| Informations RoHS | 2CMT2015-005452 |
Pourquoi Proax pour ABB MEP4-0?
Proax est un distributeur autorisé de ABB MEP4-0 et l'un des plus grands distributeurs de ABB en Amérique du Nord. Notre équipe technique interne, qui est hautement qualifiée, est prête à répondre à vos besoins techniques!
Avez-vous une question? pour vous aider à obtenir le bon produit le plus rapidement possible pour votre projet. Nous sommes toujours là pour vous aider!
Délai de livraison court
Personnel qualifié
Chat en direct
Support technique
Inventaire local
60+ ans d'expérience
Informations complémentaires
| Autres noms | MEP40 |
| Taille de l'emballage | 1 |
Meilleurs vendeursdans Boutons poussoirs
The MPET4-10R Emergency stop is: Twist release - Momentary - Mushroom 40 mm - Red - Non-illuminated - No contact blockThis Emergency stop is part of ABB's modular plastic range, the most versatile range with a high level of flexibility and market-leading electrical ratings. Engineered for total reliability, longer lifetime, and highest mechanical durability. Self-cleaning contacts ensure reliable operation without the need for maintenance, increasing uptime. A high degree of protection guarantees reliability in extreme environments. The innovative design simplifies the entire process, from selection to easy and quick, tool-free installation. The perfect solution for every application.
The CE4T-10R-02 Emergency stop is: Compact - Emergency stop - Twist release - Maintained - Mushroom 40 mm - Red - Non-illuminated - 2NC - 0 NO - 2 NC - 24 ... 300 VThis Emergency stop is part of ABB's compact range, the most efficient all-in-one solution available, reducing installation time and cost.The compact range has a high level of dust and water resistance.
The MT-110B Potentiometer is: Complete potentiometer - Knob - Black - Non-illuminated - Black PlasticThis Potentiometer is part of ABB's modular plastic range, the most versatile range with a high level of flexibility and market-leading electrical ratings. Engineered for total reliability, longer lifetime, and highest mechanical durability. Self-cleaning contacts ensure reliable operation without the need for maintenance, increasing uptime. A high degree of protection guarantees reliability in extreme environments. The innovative design simplifies the entire process, from selection to easy and quick, tool-free installation. The perfect solution for every application.
The CP1-11L-10 Pushbutton is: Compact - Pushbutton - Momentary - Flush - Blue - Illuminated - Black Plastic - 1NO - 1 NO - 0 NC - , 24 VThis Pushbutton is part of ABB's compact range, the most efficient all-in-one solution available, reducing installation time and cost.The compact range has a high level of dust and water resistance.
The CL2-513R Pilot Light is: Compact - Pilot Light - Pilot light head - Red - Illuminated - 110 ... 130 VThis Pilot Light is part of ABB's compact range, the most efficient all-in-one solution available, reducing installation time and cost.The compact range has a high level of dust and water resistance.



















