
LS45P43B11
By ABB
SKU
ABBLS45P43B11
MPN
1SBV012443R1211
Weight
0.18 kg
LS45P43B11 is a 40 mm wide, standard reinforced Limit Switch made of fiber-glass reinforced UL-V0 material, with 4 mounting holes at the top and bottom, 1 1/2'' NPT cable entry on the bottom, steel ball bearing roller lever (Ø22 mm) actuator and 1 N.O + 1 N.C snap action (Zb type) contacts
Spécifications techniques
Dimensions
| Produit Largeur Net | 41 mm |
| Produit Hauteur Net | 130 mm |
| Produit Longueur Net | 59 mm |
| Poids net | 0,18 kg |
Technique
| Action Type of the Contact Element (acc. to IEC 60947-5-1) | Snap action contacts |
| Actuation Speed | acc. to IEC 60947-5-1 Max. 1.5 m/s, acc. to IEC 60947-5-1 Min. 0 m/s |
| Actuation Torque | acc. to IEC 60947-5-1 Min. 0.15 N·m |
| Actuator Type | Ø 22 mm steel ball-bearing roller lever |
| Angular Head Adjustment | adjustable head every 90° |
| Angular Lever Adjustment | 9° in 9° |
| B10d Value | 50 Millions operations |
| Climatic Withstand | according to IEC 68-2-3 and salty mist according to IEC 68-2-11 |
| Courant thermique conventionnel à l’air libre (Ith) | acc. to IEC 60947-5-1, q = 40 °C 10 A |
| Connecting Capacity | Bar AWG 20 ... AWG 14 mm², Bar 0.5 ... 2.5 mm² |
| Consistency (Measured over 1 Million Operations) | 0,1 mm |
| Contact Element Form (acc. to IEC 60947-5-1) | ZB |
| Connecting Terminals (delivered in open position) | M3.5 (+,-) pozidriv 2 screw with cable clamp |
| Indice de protection | acc. to IEC 60529 IP65 |
| Electrical Shock Protection acc. to IEC 536 | Double insulation - Class II |
| Flammability According to UL94 | V-0 |
| Maximum Electrical Switching Frequency | 3600 cycles per hour, (AC-15) 3600 cycles per hour, (DC-13) 3600 cycles per hour |
| Durabilite mecanique | 0 cycle |
| Mounting by Screws (not supplied) | 2 or 4 x M5 screws |
| Movement to be Detected | 30° Cam Translation Movement |
| Number of Auxiliary Contacts NC | 1 |
| Number of Auxiliary Contacts NO | 1 |
| Number and Type of Bottom Cable Glands | 1/2 NPT cable gland |
| Operating Head Shape | A shape acc. EN 50041 |
| Pilot Duty UL/CSA | A600, Q600 |
| Positive Opening Operation Torque (Direct Opening Action) | Minimum Torque acc. to IEC 60947-5-1 0.32 N·m |
| Positive Opening Operation of NC Contact(s) | Oui |
| Tension assignée de tenue aux chocs (Uimp) | 6 kV |
| Courant assignée d’emploi AC-15 (Ie) | (230 V AC) 3.1 A, (400 V) NC 4, (24 V) 10 A, (130 V) 5.5 A, (240 V) 3 A |
| Fréquence assignée (f) | Supply Circuit 50 / 60 Hz |
| Tension assignée d’isolement (Ui) | acc. to IEC 60947-5-1 and VDE 0110 (Gr. C) 500 V, acc. to UL/CSA 600 V |
| Courant assignée d’emploi DC-13 (Ie) | (24 V) 6 A, (110 V) 0.6 A, (125 V) 0.55 A, (250 V) 0.4 A |
| Resistance Between Contacts | 25 E45 |
| Dispositif de protection contre les courts-circuits | gG Type Fuses 10 A |
| Terminal Marking | according to EN 50013 |
Environnement
| Température de l’air ambiant | Operation -25 ... +70 °C, Storage -30 ... +80 °C |
| Résistance aux chocs selon CEI 60068-2-27 | Half-sine Pulse for 11 ms, No Change in Contact Position 50 m/s² |
| Resistance to Vibrations acc. to IEC 60068-2-6 | 25g (10 to 500 Hz) no change in position of contacts greater than 100 µs |
| Statut RoHS | Following EU Directive 2011/65/EU |
Pourquoi Proax pour ABB LS45P43B11?
Proax est un distributeur autorisé de ABB LS45P43B11 et l'un des plus grands distributeurs de ABB en Amérique du Nord. Notre équipe technique interne, qui est hautement qualifiée, est prête à répondre à vos besoins techniques!
Avez-vous une question? pour vous aider à obtenir le bon produit le plus rapidement possible pour votre projet. Nous sommes toujours là pour vous aider!
Délai de livraison court
Personnel qualifié
Chat en direct
Support technique
Inventaire local
60+ ans d'expérience
Informations complémentaires
| Taille de l'emballage | 1 |
Recommandé
LS45P53B11 is a 40 mm wide, standard reinforced Limit Switch made of fiber-glass reinforced UL-V0 material, with 4 mounting holes at the top and bottom, 1 1/2'' NPT cable entry on the bottom, adjustable steel ball bearing roller lever (Ø22 mm) actuator and 1 N.O + 1 N.C snap action (Zb type) contacts
LS45P32B11 is a 40 mm wide, standard reinforced Limit Switch made of fiber-glass reinforced UL-V0 material, with 4 mounting holes at the top and bottom, 1 1/2'' NPT cable entry on the bottom, stainless steel roller lever (Ø22 mm) on steel plunger actuator for vertical movement and 1 N.O + 1 N.C snap action (Zb type) contacts
LS45P31B11 is a 40 mm wide, standard reinforced Limit Switch made of fiber-glass reinforced UL-V0 material, with 4 mounting holes at the top and bottom, 1 1/2'' NPT cable entry on the bottom, plastic roller lever (Ø22 mm) on steel plunger actuator for horizontal movement and 1 N.O + 1 N.C snap action (Zb type) contacts
LS45P51D11 is a 40 mm wide, standard reinforced Limit Switch made of fiber-glass reinforced UL-V0 material, with 4 mounting holes at the top and bottom, 1 1/2'' NPT cable entry on the bottom, adjustable plastic roller lever (Ø22 mm) actuator and 1 N.O + 1 N.C slow action (Zb type), overlapping (late closing) contacts
LS45P31L20 is a 40 mm wide, standard reinforced Limit Switch made of fiber-glass reinforced UL-V0 material, with 4 mounting holes at the top and bottom, 1 1/2'' NPT cable entry on the bottom, plastic roller lever (Ø22 mm) on steel plunger actuator for horizontal movement and 2 N.O slow action, simultaneous contacts
LS45P92B11 is a 40 mm wide, standard reinforced Limit Switch made of fiber-glass reinforced UL-V0 material, with 4 mounting holes at the top and bottom, 1 1/2'' NPT cable entry on the bottom, multidirectional stainless steel spring actuator with insulated tip and 1 N.O + 1 N.C snap action (Zb type) contacts
LS45P91B11 is a 40 mm wide, standard reinforced Limit Switch made of fiber-glass reinforced UL-V0 material, with 4 mounting holes at the top and bottom, 1 1/2'' NPT cable entry on the bottom, multidirectional stainless steel spring actuator with rigid end and 1 N.O + 1 N.C snap action (Zb type) contacts



















