
LS35P75D11-S
By ABB
SKU
ABBLS35P75D11S
MPN
1SBV032175R1411
Weight
0.083 kg
LS35P75D11-S is a 30 mm wide, standard Safety Limit Switch made of fiber-glass reinforced UL-V0 material, with 2 mounting holes at the top, 1 1/2'' NPT cable entry on the bottom, rotary galvanized steel actuator and 1 N.O + 1 N.C slow action (Zb type), overlapping (late closing) contacts
Documents
Spécifications techniques
Dimensions
| Produit Largeur Net | 30 mm |
| Produit Hauteur Net | 80 mm |
| Produit Longueur Net | 57 mm |
| Poids net | 0,083 kg |
Technique
| Action Type of the Contact Element (acc. to IEC 60947-5-1) | Non-overlapping slow action contacts |
| Actuation Speed | acc. to IEC 60947-5-1 Max. 0.5 m/s, acc. to IEC 60947-5-1 Min. 0.01 m/s |
| Actuation Torque | acc. to IEC 60947-5-1 Min. 0.12 N·m |
| Actuator Type | galvanized steel rotative axis |
| Angular Head Adjustment | adjustable head every 90° |
| B10d Value | 30 Millions operations |
| Climatic Withstand | according to IEC 68-2-3 and salty mist according to IEC 68-2-11 |
| Courant thermique conventionnel à l’air libre (Ith) | acc. to IEC 60947-5-1, q = 40 °C 10 A |
| Connecting Capacity | Bar AWG 20 ... AWG 14 mm², Bar 0.5 ... 2.5 mm² |
| Consistency (Measured over 1 Million Operations) | 0,1 mm |
| Contact Element Form (acc. to IEC 60947-5-1) | ZB |
| Connecting Terminals (delivered in open position) | M3.5 (+,-) pozidriv 2 screw with cable clamp |
| Indice de protection | acc. to IEC 60529 IP65 |
| Electrical Shock Protection acc. to IEC 536 | Double insulation - Class II |
| Flammability According to UL94 | V-0 |
| Maximum Electrical Switching Frequency | 3600 cycles per hour, (AC-15) 3600 cycles per hour, (DC-13) 3600 cycles per hour |
| Durabilite mecanique | 0 cycle |
| Mounting by Screws (not supplied) | 2 x M4 screws |
| Movement to be Detected | Angular around rotative axis |
| Number of Auxiliary Contacts NC | 1 |
| Number of Auxiliary Contacts NO | 1 |
| Number and Type of Bottom Cable Glands | 1/2 NPT plastic adaptor |
| Pilot Duty UL/CSA | A600, Q600 |
| Positive Opening Operation Torque (Direct Opening Action) | Minimum Torque acc. to IEC 60947-5-1 0.32 N·m |
| Positive Opening Operation of NC Contact(s) | Oui |
| Tension assignée de tenue aux chocs (Uimp) | 6 kV |
| Courant assignée d’emploi AC-15 (Ie) | (230 V AC) 3.1 A, (400 V) NC 4, (24 V) 10 A, (130 V) 5.5 A, (240 V) 3 A |
| Fréquence assignée (f) | Supply Circuit 50 / 60 Hz |
| Tension assignée d’isolement (Ui) | acc. to IEC 60947-5-1 and VDE 0110 (Gr. C) 500 V, acc. to UL/CSA 600 V |
| Courant assignée d’emploi DC-13 (Ie) | (24 V) 6 A, (110 V) 0.6 A, (125 V) 0.55 A, (250 V) 0.4 A |
| Resistance Between Contacts | 25 E45 |
| Dispositif de protection contre les courts-circuits | gG Type Fuses 10 A |
| Terminal Marking | according to EN 50013 |
Environnement
| Température de l’air ambiant | Operation -25 ... +70 °C, Storage -30 ... +80 °C |
| Résistance aux chocs selon CEI 60068-2-27 | Half-sine Pulse for 11 ms, No Change in Contact Position 40 m/s² |
| Resistance to Vibrations acc. to IEC 60068-2-6 | 5g (10 to 500 Hz) no change in position of contacts greater than 100 µs |
| Statut RoHS | Following EU Directive 2011/65/EU |
Pourquoi Proax pour ABB LS35P75D11-S?
Proax est un distributeur autorisé de ABB LS35P75D11-S et l'un des plus grands distributeurs de ABB en Amérique du Nord. Notre équipe technique interne, qui est hautement qualifiée, est prête à répondre à vos besoins techniques!
Avez-vous une question? pour vous aider à obtenir le bon produit le plus rapidement possible pour votre projet. Nous sommes toujours là pour vous aider!
Délai de livraison court
Personnel qualifié
Chat en direct
Support technique
Inventaire local
60+ ans d'expérience
Informations complémentaires
| Autres noms | LS35P75D11S |
| Taille de l'emballage | 1 |
Recommandé
LS35P32D11 is a 30 mm wide, standard Limit Switch made of fiber-glass reinforced UL-V0 material, with 2 mounting holes at the top, 1 1/2'' NPT cable entry on the bottom, plastic roller lever (Ø14 mm) on steel plunger actuator for vertical movement and 1 N.O + 1 N.C slow action (Zb type), overlapping (late closing) contacts
LS35P31B11 is a 30 mm wide, standard Limit Switch made of fiber-glass reinforced UL-V0 material, with 2 mounting holes at the top, 1 1/2'' NPT cable entry on the bottom, plastic roller lever (Ø12,5 mm) on steel plunger actuator for horizontal movement and 1 N.O + 1 N.C snap action (Zb type) contacts



















